Lista lektur dla klas IV-VIII obowiązująca w roku szkolnym 2019/2020

2019-09-06P. Wysocka

Klasa IV
Lektura obowiązkowa:
1. Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa;
2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);
4. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa.

Teksty obowiązkowe zamieszczone w podręczniku:
- Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
- Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego.

Lektura uzupełniająca: (obowiązkowo dwie)
1. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród;
2. Carlo Collodi, Pinokio;
3. Roald Dahl, Charlie i fabryka czekolady;

Klasa V
Lektura obowiązkowa:
1. Bolesław Prus, Katarynka;
2. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
3. Jan Parandowski ,Mitologia /wybór/;
4. Artur Oppman, Legendy warszawskie /wybór/;
5. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni;

Teksty obowiązkowe zamieszczone w podręczniku:
- Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce;
- Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie;
- Adam Mickiewicz, Pani Twardowska.

Lektura uzupełniająca: (obowiązkowo dwie)
1. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;
2. Juliusz Verne , W 80 dni dookoła świata.

Klasa VI
Lektura obowiązkowa:
1. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
2. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem.

Teksty obowiązkowe zamieszczone w podręczniku:
- Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie;
- Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;
- Ignacy Krasicki, wybór bajek;
- Adam Mickiewicz, Powrót taty.

Lektura uzupełniająca: (obowiązkowo dwie)
1.Kornel Makuszyński, Szatan z siódmej klasy;
2.Lucy  Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
3.Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;
4.Irena Jurgielewiczowa, Ten obcy;
5.S.Lem,Bajki robotów /wybór/.

Klasa VII
Lektura obowiązkowa:
1.Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
2. Aleksander Fredro, Zemsta;
3.Juliusz Słowacki, Balladyna;
4.Adam Mickiewicz,  II część Dziadów;
 5.Henryk Sienkiewicz,  Latarnik.

Teksty obowiązkowe zamieszczone w podręczniku:
-Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;
- Ignacy Krasicki, Żona modna;
-Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka;
- Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty).

Lektura uzupełniająca: (obowiązkowo dwie)
1.Agatha Christie, Dwanaście prac Herkulesa;
2.Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze ;
3.Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy.

Klasa VIII
Lektura obowiązkowa:
1. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz ;
2. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis;
3. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
5. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę.

Teksty obowiązkowe zamieszczone w podręczniku:
- Adam Mickiewicz, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie;
- Sławomir Mrożek, Artysta;
- Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy (wybrany reportaż).

Lektura uzupełniająca: (obowiązkowo dwie)
1. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;
2. Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
3. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów.

Kl. IV-VI: wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.
 
Kl. VII-VIII: wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

opracowanie: p. A. Maj


Pon
Wto
Śro
Czw
Pią
Sob
Nie