„Lektury w pudełku”

2019-11-19P. Wysocka

Jak zaktywizować uczniów, aby z uwagą czytali lektury? Nic prostszego! Można zaproponować im wykonanie „Lektury w pudełku”.
 W listopadzie uczniowie klasy 5 „a”, 5 „b”, 5 „k” i 5 „m” omawiali lekturę Ferenca Molnara pt.: „Chłopcy z Placu Broni”. Aby zachęcić uczniów do uważniejszego czytania, umówiłam się z nimi miesiąc wcześniej, aby znaleźli w domu niepotrzebne pudełko, do którego włożą przedmioty kojarzące się z treścią książki. Zadanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie okazali się bardzo kreatywni. W poszukiwania odpowiednich przedmiotów zaangażowali całe rodziny. Prawdziwą perełką okazało się wydanie książki tłumaczenia Janiny Mortkowiczowej z 1945 roku. Wśród skarbów przyniesionych przez piątoklasistów znalazły się również prawdziwe węgierskie forinty, czapka, jaką nosił Nemeczek, szklane kulki, a nawet cygaro, którym był przekupywany stróż Jano, w celu przepędzenia chłopców z Placu Broni.
Jednak przygotowanie „Lektury w pudełku” to nie koniec zadania. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością opowiadania o tych przedmiotach oraz umiejętnością argumentowania. Każdy musiał udowodnić, że jego przedmioty ściśle wiążą się z treścią powieści. Na szczęście do tego zadania również nie trzeba było ich zachęcać.

opracowanie: p. Eliza Drabik