Informacja o projekcie RADOSNA INTEGRACJA

2016-01-21P. Wysocka

Standardy opieki i edukacji uczniów posiadających orzeczenie
o potrzebie kształcenia specjalnego w Szkole Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II  
w Lublinie wraz z załącznikami – wersja robocza do konsultacji
z zainteresowanymi Stronami


Załączniki znajdują się pod artykułem


_____________________________________________________

Projekt „Radosna integracja” realizowany jest w naszej szkole w terminie od 1.09.2015 r. do 31.08.2017 r. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu Erasmus+ Akcji KA 2: Partnerstwo strategiczne szkół. 
W ramach realizacji projektu w szkole podejmujemy różne działania ukierunkowane na poprawę organizacji i funkcjonowania klas integracyjnych. Nauczyciele naszej szkoły podnoszą swoje kompetencje zawodowe w obszarze pracy z uczniami posiadającymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
W tym celu podjęliśmy współpracę ze szkołami partnerskimi:

 • Harberton Special School (Belfast)
 • Parkview Special School (Belfast)
 • Södertörns friskola (Sztokholm)

W pierwszym okresie bieżącego roku szkolnego w ramach projektu:

 • odbyliśmy spotkanie organizacyjne w Sztokholmie;
 • opracowaliśmy standardy organizacji opieki i edukacji uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie;
 • przeprowadziliśmy badania postaw nauczycieli wobec osób niepełnosprawnych (we wszystkich szkołach biorących udział w projekcie – jednolitą skalą);
 • 12 nauczycieli klas integracyjnych z naszej szkoły uczestniczyło w tygodniowym programie szkoleniowym w Irlandii Północnej – nauczyciele poznawali system edukacji w Irlandii Północnej, organizację szkolnictwa dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, podstawę programową obowiązującą te dzieci, metody pracy, pomoce dydaktyczne, wyposażenie szkół w sprzęt wspierający uczniów;
 • przygotowaliśmy arkusze obserwacji zajęć wykorzystywane przez wszystkich nauczycieli w trakcie realizacji projektu w Irlandii Północnej;
 • nauczyciele biorący udział w szkoleniowym wyjeździe do Irlandii opracowali po dwa raporty z obserwacji zajęć; na podstawie tych raportów nauczyciele ze Szwecji przygotują artykuł na temat:  „Edukacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z europejska wartością dodaną – doświadczenie szkół z Polski, Szwecji i Irlandii Północnej”;
 • zorganizowaliśmy Dzień Szwedzki dla uczniów klas integracyjnych z naszej szkoły;
 • rozpoczęliśmy opracowywanie katalogu metod dydaktycznych i form pracy oraz pomocy naukowych  do zastosowania w procesie edukacji uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

– każdy nauczyciel biorący udział w wyjeździe szkoleniowym do Irlandii Północnej przygotował dwie karty z opisem nowej metody, pomocy dydaktycznej lub innym ciekawym pomysłem do wykorzystania w naszej szkole. 

WYJAZD ORGANIZACYJNY DO SZWECJI (17.10 – 20.10.2015r.)

W wyjeździe wzięli udział Dyrektorzy Szkół biorących udział w projekcie, koordynatorzy oraz osoby odpowiedzialne za realizację działań zawartych w projekcie. Był to pierwszy osobisty kontakt osób pracujących w czterech  szkołach realizujących wspólny projekt RADOSNA INTEGRACJA.  Podczas spotkania organizacyjnego ustalono plan działań podczas poszczególnych aktywności, sposób komunikacji między partnerami, przedstawiono informacje o każdej ze szkół, ustalono kalendarz wydarzeń do końca bieżącego roku szkolnego – czyli pierwszego roku realizacji projektu. 

WYJAZD SZKOLENIOWY DO IRLANDII PÓŁNOCNEJ (22.11 – 27.11.2015r.)

Wyjazd umożliwił nam poznanie nowych metod pracy z uczniami posiadającymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – metoda rotacyjna. Zobaczyliśmy nowatorski styl pracy z tymi uczniami i inną organizację edukacji uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Poznaliśmy nauczycieli, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z tymi uczniami i nadal są jej entuzjastami. Mieliśmy okazję obserwować zajęcia prowadzone z całą  klasą w specjalnej szkole podstawowej oraz zajęcia indywidualne w szkołach publicznych. Oglądaliśmy wyposażenie szkół w nowoczesne środki techniczne wspierające funkcjonowanie uczniów niepełnosprawnych. Zwróciliśmy uwagę na problemy edukacji uczniów w podzielonym kraju jakim jest Irlandia Północna.
Nasza ekipa wraz z nauczycielami ze Szwecji i Irlandii PółnocnejUczymy się od siebie nawzajem – część szkoleniowa wyjazdu

Ciekawe miejsca w poznawanych szkołach


Kącik zabawUlubiona zabawa dzieci – przelewanie wody, to nic, że wszędzie będzie mokroSala zmysłowego poznawania świata, miejsce relaksu dzieciPodstawowe informacje dla uczniów w formie wizualnejSpotkanie z uczniami Publicznej Szkoły Katolickiej im. Jana Pawła II w BelfaścieTak wyglądają korytarze w podstawowych szkołach publicznych 

.................................


DZIEŃ SZWEDZKI W NASZEJ SZKOLE (16.12.2015r.)

Dzień szwedzki – to impreza integracyjna o kraju naszego partnera dla uczniów klas integracyjnych z naszej szkoły. Święto to było okazją do poznania historii Szwecji, kultury, wspólnej zabawy przy muzyce zespołu ABBA. Świetnie smakowały nam typowe szwedzkie ciasteczka cynamonowe, a hełmy wikingów wzbudziły euforię. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem przy łodzi wikingów.     

Dzień szwedzki rozpoczęliśmy od spotkania wszystkich klas na szkolnym patio.Klasy Ia i Ib wprowadziły nas w świąteczny klimat związany ze świętem Św. Łucji. Dziewczynki ubrane były w białe sukienki przepasane czerwonymi szarfami a chłopcy w odświętne koszule. Wszyscy trzymali w rękach zapalone lampiony – symbol przezwyciężania ciemności.     W orszaku Św. Łucji przeszliśmy do miejsca naszego świętowania.

Klasa VIa bardzo ciekawym quizem zainteresowała wszystkich zebranych podstawowymi wiadomościami o Szwecji. Rewelacyjnie spisał się uczeń w roli osoby prowadzącej zabawę – odkrył w sobie umiejętności dydaktyczne!  A wszyscy zebrani reagowali żywiołowo udzielając poprawnych odpowiedzi. 


O historycznych związkach Polski i Szwecji opowiedziała nam klasa Vb. Zdziwiliśmy się, że mamy tak licznych wspólnych przodków. Jednak wszyscy najlepiej zapamiętali króla Zygmunta III Wazę. Wysłuchaliśmy historii o koligacjach rodzinnych, a odpowiednimi gestami odzwierciedlaliśmy charakterystyczne cechy danych postaci. Historia była przerywana salwami śmiechu. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy bitwę wikingów przygotowaną przez klasę Vb.


Dyskusja o tym, czy dziś można w pewnych sytuacjach naśladować wikingów wzbudziła zaciekawienie – tak samo, jak hełmy wikingów przygotowane przez osoby chcące pozostać anonimowe. Uczniowie otrzymując hełmy wikingów obiecywali, że będą odważni, dzielni, honorowi, będą stawać w obronie słabszych …..  Czy rozpoznamy kolejnych bohaterów?  Tak, to Polacy – laureaci Nagrody Nobla prezentowani przez klasę Va i IVa.


Tak dumnie prezentują się aktorzy z klasy Va.Uczniowie klasy IIIa bawili się z nami tak, jak bohaterowie „Dzieci z Bullerbyn”. Ta powieść szwedzkiej autorki jest lekturą szkolną bardzo lubianą przez dzieci. Uczniowie wysyłali sobie listy oraz liczyli fasolki wsypane do słoików. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.Uczniowie klas IIa i IIb przygotowali konkursy dotyczące bohaterów literackich szwedzkiej literatury dla dzieci.Wszyscy chcieli wygrać pyszne smakołyki, ale udało się tylko nielicznym!


Nietaktem byłoby opowiadanie o Szwecji bez wspomnienia o zespole ABBA. Każda klasa starsza przygotowała  - z pomocą nauczycieli muzyki i języka angielskiego – jedną piosenkę tego zespołu. Na zakończenie naszego spotkania integracyjnego każda klasa uwieczniła siebie na zdjęciu w łodzi wikingów. Wszyscy dostali również deser w postaci szwedzkich ciasteczek cynamonowych. 

Czy na kolejnych zdjęciach rozpoznamy poszczególne klasy? ............Zapraszamy do galerii zdjęć............

W marcu oczekujemy naszych przyjaciół – nauczycieli z Irlandii Północnej oraz Szwecji w naszej szkole. Myślę, że owocnie spędzą czas  poznając specyfikę edukacji w naszej szkole.


Pon
Wto
Śro
Czw
Pią
Sob
Nie