2019-2020Św 19-20

Świetlica w domu

Lato!

Dla większości ludzi to ulubiona pora roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia. Poznajcie kilka ciekawostek, żeby dowiedzieć się więcej o tej porze roku. Skąd pochodzi nazwa “lato”? Nazwa wzięła się od prasłowiańskiego słowa “leto”, które tłumaczymy jako “najcieplejszą porę roku”. Astronomiczne lato zaczyna się 21 czerwca. Wtedy ma miejsce przesilenie letnie. Jest to najdłuższy dzień w roku. Latem do kin wchodzą największe hity w ciągu całego roku. Latem wieża Eiffla w Paryżu rośnie nawet około 15 centymetrów. Latem najchętniej robimy zakupy, dopiero potem zwiedzamy, pływamy, spacerujemy, jeździmy na rowerze.
W święto przesilenia letniego dawni Słowianie w najkrótszą noc w roku palili w ogniskach różne zioła, dziewczęta puszczały wianki w nurt rzeki.

Lato wszędzie – ciekawostki przyrodnicze.
Ciekawostki o lecie – filmik.
Zagadki o lecie dla dzieci.
Zagadki o lecie.
Piosenka „Przyszło lato”.
Piosenka „Lato na dywanie”.
Piosenka „Po łące biega lato”.
Piosenka „Słoneczko uśmiechnij się”.
Wiersze o lecie.
Lato oczami dzieci – wiersze.
Jak zrobić prosty latawiec?
Jak zrobić samolot?
Kolorowanki – lato.

Opracowanie: Iga Śliżewska, Danuta Bednarz i Bożena Kozaczuk.