SP51 Lublin
2020-2021B 20-21

Klub Pomocników Lassego i Mai

Klub Pomocników Lassego i Mai. Tajemnica szafranu i innych przypraw, które mamy w kuchni.

Książka zazwyczaj opowiada pewną historię. Ale można ją wykorzystać także jako źródło inspiracji do samorozwoju. Tak zrobiliśmy w naszym Klubie Pomocników Lassego i Mai. Wiosną tego roku zasilili go uczniowie klasy 4i wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Mełgieś-Kępą. Bibliotekę szkolną reprezentowała p. Ewa Ziembowicz. Pracowaliśmy w trybie cotygodniowych spotkań za pośrednictwem Teams oraz pracy własnej. Mimo braku możliwości spotkań w szkole nam udało się stworzyć dość swobodną i przyjazną atmosferę.

Nasz cykl był oparty na książce „Tajemnica szafranu” z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Jest to seria bardzo lubiana przez czytelników i stale wypożyczana w bibliotece szkolnej.

Podejmowane działania miały na celu rozwinąć kreatywność, samodzielne myślenie, wzmocnić poczucie własnej wartości i pozwolić zdobyć wiedzę na temat przypraw, które mamy w kuchni. Uczniowie bardzo chętnie wykazywali inicjatywę podczas dyskusji i burzy mózgów. Samodzielnie z wykorzystaniem podobieństwa zainteresowań “na gorąco” tworzyli zespoły. Pozostawiliśmy sobie jednak wolność wyboru czy uczestnicy poprzestaną na wiedzy teoretycznej czy zdecydują się na realizację i prezentację działań. Najważniejsze jednak, że wszyscy w sposób praktyczny uczyli się pracy metodą projektu. Mówiliśmy czym jest cel, ustalaliśmy po czym poznamy, że został osiągnięty, udzielaliśmy sobie informacji zwrotnej, a na koniec chętni prezentowali swoje dokonania.

W ramach projektu Szymon i Mateusz stworzyli prezentację multimedialną o tym skąd pochodzą przyprawy, a Patrycja i Milenka (pod czujnym okiem Babci) piekły ciasto pomidorowe.

Jeśli chcecie, aby Klub Pomocników Lassego i Mai zagościł w Waszej klasie, zgłoście się po wakacjach do biblioteki szkolnej. Zastanowimy się jaką tajemnicę razem rozwikłamy.

Skip to content