SP51 Lublin
2021-2022

Konferencja „ Jak stać się szkołą dla innowatora”

W naszej szkole odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół lubelskich z udziałem przedstawicieli Lubelskiego Kuratorium Oświaty oraz Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin, podsumowująca trzyletni pilotażowy projekt „Szkoła dla Innowatora” prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z inicjatywy ówczesnego Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Projekt wspierał nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych we wprowadzaniu zmian, pozwalających na skuteczne kształcenie kompetencji proinnowacyjnych, takich jak między innymi odwaga i podejmowanie ryzyka, pomysłowość, ciekawość, posiadanie hobby, wytrwałość czy improwizowanie. Kompetencje proinnowacyjne to umiejętności i postawy, których niezależnie od posiadanej wiedzy i wykonywanego zawodu młodzi ludzie będą potrzebowali w przyszłości by skutecznie działać – w życiu prywatnym, na rynku pracy i w sferze aktywności społecznej. W projekcie brało udział 20 szkół podstawowych z całej Polski, wyłonionych spośród 400, które złożyły aplikację. W SP51 uczestniczyło w projekcie 10 nauczycieli uczących w klasie projektowej wraz z Dyrektorem, Panem Markiem Krukowskim.

Podczas konferencji dyrektorzy szkół obserwowali lekcję otwartą, prowadzoną przez nauczycieli chemii i historii w klasie VIIID. W czasie lekcji uczniowie pracowali nad zadaniem interdyscyplinarnym „Jak Marysia Noblistką została?”. Następnie zaproszeni goście wzięli udział w dyskusji „Jak stać się szkołą dla Innowatora”. W panelu prowadzonym przez Dyrektora, Pana Marka Krukowskiego uczestniczyło trzech nauczycieli z projektu oraz dwójka uczniów z klasy projektowej. Podczas konferencji można było również obejrzeć krótki film nagrany przez uczniów, porozmawiać z nauczycielami będącymi w projekcie oraz przedstawicielem projektu z CEO Panią Magdaleną Bogusławską – głównym ekspertem merytorycznym w projekcie. Dyrektorzy szkół mogli się dowiedzieć, jak wyglądała droga szkoły w projekcie, co zyskali dzięki udziałowi w nim uczniowie, a co nauczyciele. Okazało się, że kluczowa jest systematyczność i wsparcie nauczycieli w oddziale. Natomiast działania projektowe prowadzone są podczas zajęć lekcyjnych równolegle z realizowaniem podstawy programowej. Dzięki udziałowi w projekcie dokonano udanej re-aranżacji przestrzeni i wypracowano wstępne propozycje rozwiązań dla pracy całej szkoły.

 Magdalena Wójtowicz

TABLICA ARTYKUŁÓW | Zgłoś poprawkę lub literówkę do artykułu | webmaster⚙sp51.lublin.eu

Skip to content