SP51 Lublin
2021-2022

AED ratuje życie

Nasza szkoła otrzymała automatyczny defibrylator zewnętrzny, który został sfinansowany przez Stowarzyszenie Promocji Bezpieczeństwa Pracy w Tarnobrzegu.

Urządzenia AED (Automated External Defibrillator) można najczęściej znaleźć w miejscach, gdzie przebywa wiele osób: w urzędach, miejscach pracy, galeriach handlowych, na dworcach, na lotniskach, stadionach czy w szkołach – czyli wszędzie tam, gdzie prawdopodobieństwo, że dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, jest największe. Automatyczny defibrylator zewnętrzny w naszej szkole będzie umieszczony na terenie obiektów sportowych.

AED służy do defibrylacji – przywracania prawidłowego rytmu pracy serca w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia (NZK). W mieście czas dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego wynosi średnio 8-15 minut. Mając w pobliżu AED realnie zwiększamy szansę poszkodowanego na przeżycie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Nawet osoba nie przeszkolona ma prawo korzystać z AED, pod warunkiem, że będzie się stosować do słownych poleceń wydawanych przez urządzenie.

Opracowanie: p. Dorota Śnitko

 Patrycja Wysocka

TABLICA ARTYKUŁÓW | Zgłoś poprawkę lub literówkę do artykułu | webmaster⚙sp51.lublin.eu

Skip to content