SP51 Lublin

Patron szkoły

51. 13 maja 1981 roku, podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Alego Ağcę.
52. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do polikliniki Gemelli, gdzie poddano papieża sześciogodzinnej operacji. Papież wierzył, że swoje ocalenie zawdzięczał Maryi. Wyraził to słowami: „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulą”. Zamach miał miejsce w rocznicę objawienia Matki Boskiej w Fátimie. Dokładnie rok później papież udał się do Fatimy, by podziękować Niepokalanemu Sercu Maryi za uratowanie go od śmierci.
53. W 1981 roku papież wydał kolejną encyklikę –„Laborem exercens”, w której zaapelował o godziwe traktowanie pracowników.
54. W 1982 roku papież odbył pierwszą w historii pielgrzymkę do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się z głową Kościoła anglikańskiego – królową Elżbietą II.
55. Dla idei ekumenizmu (ekumenizm – pragnienie pojednania między religiami) przełomowy był rok 1986, kiedy to papież modlił się w Asyżu wspólnie z przywódcami wielkich religii o pokój na świecie (27 października).
56. Lata 90. były naznaczone licznymi pielgrzymkami, choć z powodu operacji stawu biodrowego
w 1994 roku papież musiał nieco ograniczyć swoją działalność misyjną. W 1992 roku Jan Paweł II odbył podróż do Afryki, gdzie w senegalskim Domu Niewolników modlił się o przebaczenie dla handlarzy czarnoskórej ludności, którzy sprzedawali ludzi do pracy przy zbiorach kawy i bawełny.
57. Lata 90. to także starania papieża o pokój na świecie – zwłaszcza w ogarniętych wojnami domowymi państwach afrykańskich oraz na Bałkanach.
58. Niektóre papieskie działania pozostawały jednak bez odpowiedzi, jak choćby apele
o zaprzestanie wojen w Zatoce Perskiej oraz o zniesienie embarga nałożonego na Kubę. Prawdopodobnie dzięki takiemu stanowisku Jan Paweł II został ciepło przyjęty przez komunistycznego prezydenta Fidela Castro, kiedy w 1998 roku wizytował ten kraj.
59. Jan Paweł II zadbał także o reformę Kościoła, zreformował Kurię Rzymską.
60. W 1992 roku wydał nowy Katechizm Kościoła Katolickiego.
61. Poparł działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, uznając, że niszczenie środowiska może być grzechem ciężkim.
62. Od początku pontyfikatu planem Papieża było wprowadzić Kościół w nowe tysiąclecie. Z okazji roku milenijnego postanowił uczcić to wprowadzając obchody Roku Jubileuszowego.
63. W marcu 2000 roku papież odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej, podczas której Jan Paweł II odwiedził instytut Jad Waszem, poświęcony ofiarom Holocaustu, a także modlił się przy Ścianie Płaczu.
64. Od 2003 roku stan zdrowia Jana Pawła II nie pozwolił mu już poruszać się w pozycji stojącej, więc pokazywał się publicznie wyłącznie siedząc. Do takiego stanu przyczyniła się przede wszystkim szybko postępująca choroba Parkinsona.
65. Pomimo choroby usiłował doprowadzić do powstrzymania inwazji na Irak. Potępił wszelkie formy przemocy, w tym przede wszystkim terroryzm.
66. Osobistym sekretarzem Jana Pawła II przez cały pontyfikat był Stanisław Dziwisz.
Jego drugim osobistym sekretarzem był  Mieczysław Mokrzycki.
67. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 i pół roku.
68. Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. Mimo wielu zabiegów nie udało mu się jednak odbyć pielgrzymki do Rosji.
69. Jan Paweł II jako papież najwięcej razy odwiedził Polskę (9 razy), USA (7 razy), Francję (7 razy). Dziewięciokrotnie spotykał się z młodymi podczas Światowych Dniach Młodzieży.
Podróże apostolskie do Polski:
• I pielgrzymka (2–10 czerwca 1979)
• II pielgrzymka (16–23 czerwca 1983)
• III pielgrzymka (8–14 czerwca 1987)
• IV pielgrzymka (1–9 czerwca, 13–16 sierpnia 1991)
• V pielgrzymka (22 maja 1995)
• VI pielgrzymka (31 maja–10 czerwca 1997)
• VII pielgrzymka (5–17 czerwca 1999)
• VIII pielgrzymka (16–19 sierpnia 2002)
70. Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował wiele osób. W sumie ogłosił błogosławionymi 1338 osób, a świętymi 482.
71. Jan Paweł II kreował 231 kardynałów na dziewięciu konsystorzach. Mianował także jednego kardynała in pectore – jego nazwisko nigdy nie zostało ujawnione. Nominacje  in pectore następcy świętego Piotra stosowali zwykle w przypadku, gdy kraj, w którym przebywa nominowany, prześladuje wyznawców Kościoła katolickiego.
72. Jan Paweł II od 1992 roku cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Mimo licznych spekulacji i sugestii ustąpienia z funkcji, które nasilały się w mediach zwłaszcza podczas kolejnych pobytów papieża w szpitalu, pełnił ją aż do śmierci.
73. W lipcu 1992 roku Jan Paweł II przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym.
74. Jego długoletnie zmagania z chorobą i starością były osobistym przykładem wypełnienia głoszonych na ten temat poglądów, w których podkreślał godność ludzkiego cierpienia i odnosił je do męki Chrystusa.
75. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża rozpoczęło się 1 lutego 2005 roku. Przeszedł grypę oraz zabieg tracheotomii wykonany z powodu niewydolności oddechowej.
76. Papież ustanowił Światowy Dzień Chorego.
77. W czwartek 31 marca tuż po godzinie 11.00, gdy Jan Paweł II udał się do swej prywatnej kaplicy, wystąpiły u niego silne dreszcze, ze wzrostem temperatury ciała do 39,6 °C. Był to początek wstrząsu septycznego połączonego z zapaścią sercowo-naczyniową.
78. Uszanowano wolę papieża, który do śmierci chciał pozostać w domu. Podczas Mszy Świętej przy jego łożu kardynał Marian Jaworski udzielił mu sakramentu namaszczenia.
79. 2 kwietnia około godziny 15:30 bardzo słabym głosem papież powiedział: „Pozwólcie mi iść do domu Ojca”.
80. Papież Jan Paweł II zmarł o godzinie 21.37  dnia 2 kwietnia 2005 roku.
81. Zmarł po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Miłosierdzia Bożego.
82. Informację o śmierci papieża podał na placu św. Piotra abp Leonardo Sandri, mówiąc: „Najdrożsi bracia i siostry, o godz 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego”.
83. Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 r.
84. Mszy Świętej pogrzebowej koncelebrowanej przez kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów, biskupów i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, który 11 dni później został następcą zmarłego papieża.
85. Wielu zgromadzonych na uroczystości ludzi miało ze sobą transparenty z włoskim napisem: „Santo subito” – „Święty natychmiast”.
86. Grobowiec Jana Pawła II początkowo był umiejscowiony w krypcie w podziemiach Bazyliki Świętego Piotra, w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji ma znajdować się grobowiec św. Piotra. Po uroczystościach związanych z beatyfikacją Jana Pawła II trumna została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra, na lewo od „Piety” Michała Anioła.
87. 9 maja 2005 roku papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, udzielając dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania od śmierci kandydata, jaki jest wymagany przez prawo kanoniczne. Postulatorem procesu został polski ksiądz Sławomir Oder.
88. Komisja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała cud za wstawiennictwem Jana Pawła II polegający na uzdrowieniu francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre Normand.
89. 1 maja 2011 roku, w Święto Miłosierdzia Bożego, podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji polskiego papieża.
90. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała zatwierdzony przez lekarzy i teologów cud uzdrowienia kobiety z Kostaryki, Floribeth Mora Diaz cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Kobieta, oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła się do niego modlić, po czym doznała nagłego uzdrowienia.
91. 27 kwietnia 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra, pod przewodnictwem papieża Franciszka, przy koncelebrze emerytowanego papieża Benedykta XVI, bł. Jan Paweł II i bł. Jan XXIII zostali kanonizowani, czyli ogłoszeni świętymi.
92. W uroczystości uczestniczyło wiele zagranicznych delegacji, w tym także z Polski.
Papież Franciszek ogłosił wówczas św. Jana Pawła II patronem rodzin. Ponadto Jan Paweł II jest patronem: Światowych Dni Młodzieży, polsko-ukraińskiego pojednania oraz Akcji Katolickiej w Polsce.
93. Dniem liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II jest 22 października – data inauguracji pontyfikatu.
94. Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi.
95. Jan Paweł II odwiedził Lublin 9 czerwca 1987 roku, w czasie III pielgrzymki do Ojczyzny.
96. Na lubelskim szlaku pielgrzymki znalazły się następujące miejsca: Obóz Koncentracyjny Majdanek, archikatedra, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz kościół pw. Świętej Rodziny na Czubach, gdzie papież odprawił Mszę Świętą dla ok. milionowej rzeszy wiernych.
97. W czasie Mszy Świętej w Lublinie Jan Paweł II udzielił sakramentu kapłaństwa 50 diakonom.
W homilii mówił o roli kapłaństwa sakramentalnego i kapłaństwa powszechnego wynikającego z faktu bycia chrześcijaninem.
98. Podczas 104 pielgrzymek zagranicznych i 142 podróży po Włoszech Jan Paweł II wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień. W czasie swojego pontyfikatu opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie. Dzięki mediom, których znaczenie doceniał, jego wystąpienia trafiały do milionów ludzi na całym świecie.
99. Herb Jana Pawła II (Załącznik, plik jpg)
100. Encykliki Jana Pawła II:
• „Redemptor hominis” (Odkupiciel człowieka)
• „Dives in misericordia” (Bogaty w Miłosierdziu)
• „Laborem exercens” (Z pracy)
• „Slavorum apostoli” (Apostołowie Słowian.
• „Dominum et vivificantem” (Pana i Ożywiciela)
• „Redemptoris Mater”  (Matka Odkupiciela)
• „Sollicitudo rei socialis” (Społeczna troska)
• „Redemptoris missio” (Misja Odkupiciela)
• „Centesimus annus” (Stulecie)
• „Veritatis splendor” (Blask prawdy)
• „Evangelium Vitae” (Ewangelia życia)
• „Ut unum sint” (Aby byli jedno)
• „Fides et ratio” (Wiara i rozum)
•„Ecclesia de Eucharistia” (Kościół dzięki Eucharystii)

Skip to content