Nauczanie św. Jana Pawła II
– zestaw cytatów –

“Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.
(Inauguracja pontyfikatu, 1978 r.)

“Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.
(Homilia, Warszawa 1979 r.)

“Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie”.
(Homilia, Warszawa, 1979 r.)
„Drodzy uczniowie, szanujcie szkołę! Wracajcie do niej z radością, uważajcie ją za wielki dar, za swoje podstawowe prawo, które oczywiście nakłada też na was pewne obowiązki”
(13 września 1998 r.)
“Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.
Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi.
Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.
(Przemówienie na Okęciu, 1983 r.)
“Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.
(Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.)
“Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania”.
(List do młodych całego świata, 1985 r.)

“Nie mam srebra ani złota. Nie mam gotowych odpowiedzi na ważne pytania”.
(Homilia, Lyon, 1986 r.)

“Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować”.
(Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.)

„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.”
(Rzym 2000 r.)

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
(Manila, 18 lutego 1981 r.)

„Kobiecość odnajduje siebie w odbiciu męskości, podczas gdy męskość potwierdza się przez kobiecość.”
(Katechezy o małżeństwie, Rzym)

“Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny”.
(Homilia, Sopot, 1999 r.)

“Niech przesłanie o miłosiernej miłości Boga rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście”.
(Homilia, Łagiewniki, 2002 r.)

„Nie bój się, nie lękaj! Wypłyń na głębię!”
(List Apostolski Novo „Millennio Ineunte” na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000)

„Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli.”
(Watykan, 23 listopada 2004 r.)

„Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję.”
(Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na wieść o tym, że do Watykanu przybyły tysiące młodych ludzi, by czuwać na placu św. Piotra, 2 kwietnia 2005 r.)

„Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.”
(Nowy York, 2 października 1979 r.)