Święty Jan Paweł II

Święty Jan Paweł II jest znany na całym świecie jako niekwestionowany autorytet moralny. To jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach ludzkości. Osobowość Jana Pawła II nie tylko wpłynęła na naszą epokę, ale odczuwana i uznawana jest nadal jako siła tworząca historię. Ojciec Święty Jan Paweł II zwracał zawsze oczy świata na sprawy najważniejsze. Jego słowa są drogowskazem dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, młodzieży. Papież szczególną troskę okazywał młodym ludziom, ponieważ zależało mu bardzo na ich przyszłości. Ojciec święty jest nierozerwalnie związany z Lublinem, bowiem swoją pracę na Wydziale Filozoficznym KUL rozpoczął w październiku 1954 roku. Mimo młodego wieku miał już tytuł doktora i był świeżo po habilitacji na Wydziale Teologii Wszechnicy Krakowskiej. Z lubelską uczelnią pozostał związany przez następne 24 lata, czyli aż do momentu wyboru na Biskupa Rzymu w październiku 1978 ;roku. Wybór profesora KUL na Stolicę Piotrową zwrócił uwagę świata na Lublin i Uniwersytet. Po raz kolejny przyjechał do Lublina dziewięć lat później już jako Papież. Nasz wielki Rodak Jan Paweł II był jednym z nielicznych ludzi, którym za życia wystawiano pomniki, jego imieniem nazwane zostały ulice. Jedna z nich znajduje się w pobliżu naszej szkoły. Szkoła Podstawowa Nr 51 została wybudowana w miejscu, związanym z obecnością Ojca Świętego w Lublinie podczas III Pielgrzymki do Polski w 1987 roku. Tu właśnie znajdowały się sektory dla wiernych uczestniczących we Mszy Świętej celebrowanej przez Jana Pawła II. W powszechnej świadomości mieszkańców od początku istnienia była szkołą „papieską” i już od „pierwszego dzwonka” – 1 września 1999 roku od miejskiej inauguracji roku szkolnego trwały przygotowania do uroczystości nadania jej imienia. Symbolem więzi szkoły z Janem Pawłem II jest również kamień węgielny poświęcony przez naszego Patrona w Watykanie w 1997 roku, którego uroczyste wmurowanie nastąpiło dwa lata później tj. 13 października 1999 r. – w pierwszym roku funkcjonowania placówki. Stąd nie dziwi fakt, że cała społeczność, a więc rodzicie, nauczyciele i uczniowie wyrazili wolę, aby Ojciec Święty został Patronem tej szkoły. Chcąc kierować się mądrością naszego wielkiego rodaka 9 czerwca 2001 roku w 14 rocznicę obecności Ojca Świętego w Lublinie nastąpiła uroczystość nadania imienia szkole Jana Pawła II. Wcielanie w życie nauki Ojca Świętego, to trudne dzieło wychowania młodego pokolenia, które pracownicy naszej szkoły podejmują każdego dnia.