2019-2020B 19-20

Dziady rap

Na przełomie października i listopada w bibliotece szkolnej kolejny raz zagościła muzyka i poezja, a konkretnie II część „Dziadów” Adama Mickiewicza i bity (głównie oldschoolowe).

Rapowanie Mickiewicza zapoczątkowali w ubiegłym roku ósmoklasiści, którzy podczas Sztafety poetyckiej, akcji zorganizowanej przez naszą bibliotekę w ramach „Miasta Poezji” wzięli na warsztat Inwokację oraz Dziady. Utwory wyszły świetnie i okazało się, że te teksty mają odpowiedni rytm do zabawy muzycznej. Dlatego w tym roku taką formę kontaktu z poezją zaproponowałyśmy uczniom klas VII, którzy zetknęli się lub zetkną z „Dziadami” jako lekturą.

Zabawa była świetna. Przy okazji dla wielu osób była to szansa na przełamanie wstydu, sprawdzanie własnego poczucia rytmu i kontakt z lekturą szkolną z uśmiechem. Jest to też w pewnym sensie ćwiczenie wystąpień publicznych oraz możliwość oswojenia się z mikrofonem. „Dziady” często są dla uczniów niezrozumiałe.

Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom tekst stał się dla nich prostszy i bardziej „ich”. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 7 a, b,d,e, f wraz z nauczycielkami języka polskiego lub wychowawcami. Ze strony biblioteki projekt prowadziła Ewa Ziembowicz. Na przyszły rok marzy nam się rapowany spektakl. Jeśli tylko uczniowie będą chętni,jest na to duża szansa.

opr. Ewa Ziembowicz