Zasady i Kryteria Oceniania Zachowania Ucznia klasy IV – VIII

na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. 2017 poz. 1534)

1. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące obszary:

1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
3) dbałość o honor i tradycje szkoły;
4) dbałość o piękno mowy ojczystej;
5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
7) okazywanie szacunku innym osobom.

2. Informacje o zachowaniu ucznia pochodzą z obserwacji wychowawcy, nauczycieli, pracowników szkoły, innych uczniów oraz monitoringu wizyjnego szkoły.

3. Na początku każdego semestru uczeń otrzymuje 100 punktów. Oceną wyjściową zachowania jest ocena dobra.

4. Wychowawca klasy na początku roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o zasadach oceniania zachowania odpowiednio odnotowując ten fakt w dokumentacji wychowawcy klasy (dziennik, protokół z zebrania).

5. Nauczyciele wpisują do dziennika elektronicznego informacje dotyczące zachowania ucznia.

6. Wychowawca regularnie (co miesiąc) zapisuje w dzienniku aktualną sumę i informuje uczniów o stanie punktów.

7. Śródroczną i roczną ocenę zachowania ustala wychowawca klasy uwzględniając sumę zdobytych punktów, jak również biorąc pod uwagę oceny wszystkich nauczycieli uczących w danej klasie oraz opinię uczniów.

8. Wychowawca informuje rodziców ucznia o przewidywanej ocenie nagannej na miesiąc przed planowanym posiedzeniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej. O innej przewidywanej ocenie rodzice są informowani na spotkaniach w grudniu i w maju.

9. Jeżeli uczeń przyniósł do szkoły lub też zabrał na wycieczkę alkohol, narkotyki, dopalacze lub inne środki odurzające, jak również stosował je i namawiał innych do tego – otrzymuje ocenę naganną zachowania.

10. W przypadku popełnienia czynu zagrażającego zdrowiu lub życiu drugiej osoby lub innego czynu będącego w kolizji z prawem karnym uczeń otrzymuje ocenę naganną.

11. W sytuacjach negatywnych zachowań nieprzewidzianych w Zasadach i kryteriach oceniania zachowania decyzję dotyczącą poniesienia konsekwencji przez ucznia podejmuje wychowawca klasy w porozumieniu z Radą Pedagogiczną.

12. W przypadku braku negatywnych uwag przez dwa tygodnie, uczeń otrzymuje za ten okres 5 punktów.

13. Uczeń, który w ciągu semestru uzyskał
♦ 25 punktów ujemnych, nie może otrzymać wzorowej oceny zachowania,
♦ 50 punktów ujemnych, nie może otrzymać bardzo dobrej oceny zachowania,
♦ 75 punktów ujemnych, nie może otrzymać dobrej oceny zachowania.

14. Ocenę wzorową zachowania może otrzymać uczeń, który ma wszystkie nieobecności usprawiedliwione.
Ocenę bardzo dobrą może otrzymać uczeń, który ma nie więcej niż 5 godzin nieusprawiedliwionych.
Ocenę dobrą może otrzymać uczeń, który ma nie więcej niż 15 godzin nieusprawiedliwionych.

15. Ocena jest ustalana wg następującej skali punktowej:

liczba punktów zachowanie
300 i więcej wzorowe
200 – 295 bardzo dobre
90 – 195 dobre
5 – 85 poprawne
 0 – (-65) nieodpowiednie
(-70) i mniej naganne

16. W szczególnych sytuacjach wychowawca ma możliwość zmiany (podniesienia lub obniżenia) oceny wynikającej z zasad i kryteriów oceniania zachowania o jeden stopień.

Kryteria przyznawania punktów znajdują się w pełnej wersji dokumentu załączonego poniżej.

Patrycja Wysocka