Pandemia koronawirus

Jak zorganizować dziecku warunki do nauki?

Na efekty nauki ma wpływ to, w jakich warunkach się uczymy.

1. Zanim dziecko rozpocznie naukę należy zadbać, by nic go nie rozpraszało. Im mniej rozpraszających rzeczy tym lepiej.
  2. W miejscu pracy dziecka powinien być porządek, najlepiej by na biurku były tylko rzeczy potrzebne do nauki.
  3. Ważne jest oświetlenie, dla dzieci praworęcznych światło powinno padać z lewej strony, dla dzieci leworęcznych, z prawej. Najlepiej pracować przy świetle dziennym.
  4. Ważna jest też temperatura w pomieszczeniu, w którym dziecko się uczy. Raczej słabo pracuje, gdy jest zimno, po prostu lubimy ciepło.
  5. Należy wietrzyć pomieszczenie do nauki.
  6. Należy zatroszczyć się o to, by dziecko zajęło się jedną rzeczą: np.: teraz uczę się matematyki, potem języka angielskiego.
  7. Ważne jest  też, by domownicy i młodsze rodzeństwo nie przeszkadzało w skupieniu na nauce.
  8. Można dyskretnie sprawdzić, czy dziecko faktycznie się uczy.
  9. Warto, by Rodzic okazał zainteresowanie tym , co robiło dziecko, porozmawiał o zadaniach/problemach, które opracowywało.
  10. No i chwalić. Pochwała Rodzica za wykonaną pracę, daje dziecku satysfakcję i motywuje do dalszej pracy.

Patrycja Wysocka