Pandemia koronawirus

Napływ wielu niepokojących informacji z kraju i ze świata burzy naturalne poczucie bezpieczeństwa. Brak kontaktu z rówieśnikami również nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie dzieci. Stąd ogromna rola Rodziców w oswojeniu dzieci z nową rzeczywistością.

Szanowni Rodzice i Opiekunowie Naszych Uczniów,
Znaleźliśmy się w nietypowej sytuacji. Jest ona trudna dla nas wszystkich, a w szczególności dla dzieci, których postrzeganie świata jest nieco inne niż osób dorosłych, bywa często bardziej emocjonalne. W związku z epidemią możemy zaobserwować u uczniów poczucie zagrożenia, niepewność i bezradności. Napływ wielu niepokojących informacji z kraju i ze świata burzy naturalne poczucie bezpieczeństwa. Brak kontaktu z rówieśnikami również nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie dzieci. Stąd ogromna rola Rodziców w oswojeniu dzieci z nową rzeczywistością. Toteż, by dziecko mogło spokojnie uczyć się w domu, warto porozmawiać z nim na temat wirusa oraz wyjaśnić, że wszystkie zapobiegawcze działania służą spowolnieniu rozprzestrzeniania się epidemii.

Pandemia KORONAWIRUS Rekomendacje MEN Zalecenia LKO Informacje KPRM

Poniżej zamieszczamy szereg wskazówek i rad, które mogą okazać się przydatne w okresie zawieszenia zajęć w szkole.

Jak motywować dziecko do systematycznego uczenia się w domu?

1. Ustalcie razem z dzieckiem plan działania: kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na obowiązki.
  2. Wyznaczcie godziny nauki oraz czas przerw: np. uczymy się w godzinach od – do. Małe dzieci potrzebują  częstych przerw.
  3. Przed przystąpieniem do nauki przygotujcie wszystkie podręczniki i pomoce, by później nie przerywać pracy.
  4. Ustalcie także, jak będziecie kontrolować wykonywaną przez dziecko pracę. Można odpytać, sprawdzić notatki, poprosić o wyjaśnienia zapisów.
  5. Umówcie się też na sposób pomagania, gdy czegoś nie zrozumie albo nie wie.
  6. Doceniaj starania i chwal nawet niewielkie działania związane z uczeniem się w domu.
  7. Nie odrabiaj za dziecko zadań przesłanych przez nauczycieli.
  8. Zachęć do samodzielności, bo samodzielne radzenie sobie z zadaniami daje większą satysfakcję i kształtuje poczucie własnej wartości.

Patrycja Wysocka