2021-2022kl. 4kl. 7

Katyń – ocalić od zapomnienia

13 kwietnia 82 lata temu w Katyniu zamordowano polskich żołnierzy, bohatersko walczących za naszą Ojczyznę.

Jednym z zastrzelonych był Podporucznik Wojska Polskiego Zygmunt Bogdanowicz. Urodził się 5 X 1906 r. w Lublinie. Po wybuchu II wojny światowej wraz z innymi żołnierzami został zatrzymany przez wojska sowieckie i wywieziony do Starobielska. Na liście wywiezionych jeńców ze Starobielska do Charkowa (na miejsce mordu) figuruje pod pozycją 69. Zginął zastrzelony w tył głowy.

Dziś, aby uczcić pamięć naszego rodaka, lublinianina, zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty przy dębie katyńskim, poświęconym pamięci ppor. Bogdanowicza. Dąb został zasadzony przy naszej szkole w 2009r. w myśl projektu ” Katyń-ocalić od zapomnienia”.

Jako młode pokolenie zostaliśmy spadkobiercami pięknej historii oraz wartości takich jak: patriotyzm, szacunek, tradycja, wiara. Dzisiejszą uroczystością chcemy zachować pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 82 lat i sprawić, by była wiecznie żywa w pokoleniach narodu.

Uroczystość przygotowali: p. C.Figura, p. A. Lange, p. A. Sokal. p. M. Kowalska, p. M. Kowal, recytatorzy z klas 7c, 4f oraz soliści z 4f i z 7j.
Dziękujemy ks. A. Borycowi za duchowe wzbogacenie uroczystości oraz panu Zbyszkowi i Ryszardowi za pomoc techniczną.

opracowanie Agnieszka Lange

Krzysztof Mackiewicz