2018-2019Św 18-19

Kosmosu w trzech odsłonach

W ramach tygodnia „Podróżujemy w kosmos”wychowankowie świetlicy 1A wzięli udział w licznych zajęciach dydaktycznych, plastycznych, technicznych i twórczych przybliżających tematykę wszechświata i kosmosu. W tym czasie prowadzone były pogadanki na temat kosmosu, jego eksploracji oraz odkrywców, oraz słynnych astrofizyków. Uzupełnieniem stała się lektura „George i tajny klucz do wszechświata Lucy i Stephena Hawkingów oraz zajęcia z Wielkiego Małego Naukowca-obejmującego eksperymenty dotyczące powstawania ziemi, „Wulkan”, oraz jej atmosfery „ pozyskiwanie CO2 z fermentacji drożdży” a także eksperymenty dotyczące siły odśrodkowej i grawitacji.

Efektem tych zajęć czasie były liczne twórcze działania takie jak: wykonanie przestrzennego układu słonecznego z balonów czy plakatu układu słonecznego z gazet, a także projekt „Kosmosu w trzech odsłonach” wykonanego farbami plakatowymi, akwarelami i flamastrami oraz galaktyki zamkniętej w słoiku. Dzieci wykonały również prace przedstawiające fazy księżyca a także wzięły udział w zajęciach kreatywności i wykleiły portret wymyślonego ufoludka nadały mu nazwę oraz wymyśliły nazwę planety z której pochodzi.

Uwieńczeniem wspólnej pracy był „Konkurs Wiedzy o Wszechświecie”zorganizowany w piątek 25.01.2019 r. Dzieci podzielone na sześć zespołów miały za zadanie rozwiązać zagadki, wykreślanki, rozwiązać, quiz i krzyżówkę. Musiały również wykazać się wiedzą na temat każdej z planet układu słonecznego i dopasować właściwy opis do danej planety oraz uszeregować je we właściwej kolejności. Ostatnim zadaniem było odnalezienie wśród wymienionych przykładów, kosmicznych śmieci. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w zadaniach i z wielkim zaangażowaniem rywalizowały ze sobą.

Na zakończenie otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.