2019-2020Sport

Mistrzostwa SP 51 w Biegu na Orientację

W dniu 15 listopada odbyły się Mistrzostwa SP 51 w Biegu na Orientację.
Zainteresowanie zawodami wśród uczniów mile zaskoczyło organizatorów. Łącznie na starcie biegu stawiło się 150 zawodników podzielonych w czterech kategoriach (klasy IV-VI – chłopcy, klasy IV-VI – dziewczyny, klasy VII-VIII – chłopaki oraz klasy VII-VIII – dziewczyny). Biegaliśmy po terenie szkoły. Uczniowie na trasie bawiły się wspaniale. Ideą biegu na orientację jest odnalezienie wszystkich punktów zaznaczonych na mapie w odpowiedniej kolejności i w jak najkrótszym czasie. Aby to zadanie mogło być zrealizowane, uczniowie otrzymali mapy terenu SP 51 oraz elektroniczne punkty kontrolne, które należało odszukać najpierw na mapie, a potem w terenie.

Zawodnicy za pomocą chipów umieszczonych na palcach rejestrowali się w owych punktach, które zapisują czas pokonania trasy w systemie komputerowym. Nie ma tu wytyczonej trasy, droga najskuteczniejsza jest najlepsza. Liczy się nie tylko kondycja, ale również umiejętności geograficzne. Ze względu na ogromną liczbę uczestników i przedłużające się zawody organizatorzy zdecydowali przesunąć dekorację medalową na apel szkolny, który odbędzie się w grudniu. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na ceremonię dekoracyjną.

Wielu uczniów i uczennic osiągnęło świetne wyniki, jest również spora liczba osób niesklasyfikowanych. Ci ostatni mieli niedostateczne szczęście w sczytywaniu punktów kontrolnych, zwłaszcza ostatniego nr 100 przed samą metą.
Zapraszamy chętnych uczniów i uczennice SP 51 w Lublinie do udziału w bezpłatnych zajęciach BnO (orientacji sportowej), które odbywają się w każdy piątek w godz. 14.30 – 15.45 na terenie naszej szkoły w sali gimnastycznej przy obiektach basenowych, a w cieplejsze miesiące częściowo na obiektach zewnętrznych. Zachęcamy zwłaszcza uczniów, którzy nie zostali sklasyfikowani, a chcą poprawić swoje wyniki lub są zainteresowani taką formą rywalizacji sportowej.

W naszej szkole uczą się uczniowie, którzy w ubiegłym roku zajmowali I miejsca, zdobywali medale oraz puchary w rywalizacji szkół Lublina. Chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami.
Zajęcia prowadzą trenerzy BnO z AZS UMCS w Lublinie.
Rywalizować można nie tylko w szkole. Na terenie naszego miasta organizowane są Otwarte Szkolne Mistrzostwa Lublina w Biegu na Orientację http://szkolne.bnolublin.pl/.
Wiele ciekawych informacji o tej dyscyplinie sportowej znajdziecie Państwo również na stronie https://bnolublin.pl/.
Współorganizatorem zawodów BnO w dn. 15.11.2019 r. w naszej szkole był AZS UMCS Lublin oraz Lubelski Związek Orientacji Sportowej. Serdecznie dziękujemy za współpracę i zaangażowanie.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z wydarzenia.

Opracowanie: p. P. Grzęda

Krzysztof Mackiewicz