2021-2022Św 21-22

Każdy jest inny

Nie możemy być obojętni na los dzieci dotkniętych różnymi ograniczeniami, dysfunkcjami. Jedną z nich jest autyzm.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Uczniowie naszej świetlicy włączyli się w tę akcję na znak solidarności z osobami autystycznymi. Projekcje filmów, pogadanki, ćwiczenia, dzięki którym można było doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem – te działania zrealizowaliśmy w czasie zajęć świetlicowych.

Podsumowaniem tego było tworzenie plakatu pod hasłem “Jestem wyjątkowy jak każdy”. Kolorem przewodnim stał się niebieski. Barwa ta symbolizuje nadzieję osób ze spektrum autyzmu na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Serce z plakatu wyraża codzienną akceptację, zrozumienie i dawanie wsparcia tym, którzy tego potrzebują. Plakat, będący posumowaniem zajęć, to nasz udział w szkolnym konkursie na temat “Autyzm – każdy inny, lecz wszyscy ważni”.

Naszym obowiązkiem jest tworzenie pozytywnych relacji ze wszystkimi. Tylko wtedy stworzymy świat, w którym jest miejsce dla każdego. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że “inny” nie znaczy gorszy, a wrażliwość i otwartość na potrzeby kolegi i jego odmienności to szczególne wartości.

Opracowała Dorota Matacz