Tydzień Bezpiecznego Internetu w SP51

Tydzień Bezpiecznego Internetu 07-11.02.2022r.
Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci Internet przez dzieci i nastolatków. Zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Tu, gdzie jesteście najbliżej Internetu, czyli na szkolnej stronie www, Instagramie oraz szkolnym Facebooku od dziś do piątku będziemy umieszczać materiały dotyczące różnych zagadnień związanych z bezpiecznym użytkowaniem Internetu. Każdy dzień będzie poświęcony innym problemom. Będziemy „działać razem” jak głosi hasło tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu, szczególnie 8 lutego, kiedy to obchodzony jest DBI. Korzystajcie z naszych materiałów, bierzcie udział w konferencjach – nie stójcie obok – to dotyczy każdego z Nas.

7 lutego
zaczynamy od podstawowych zasad korzystania z Internetu.
Najważniejsza: Korzystajmy mądrze i pamiętajmy, że życie nie toczy się w sieci, więc niech Internet nie zabiera nam całego naszego czasu!
1. Korzystaj z mocnych haseł
2. Korzystaj tylko z zaufanych sieci
3. Używaj kluczy sprzętowych
4. Stosuj oprogramowanie antywirusowe
5. Nie otwieraj podejrzanych e-maili
6. Aktualizuj przeglądarkę i system operacyjny
7. Otwieraj jedynie bezpieczne strony
8. Nie działaj pod wpływem emocji
9. Nie klikaj w wyskakujące ekrany i podejrzane reklamy
10. Nie podawaj swoich danych osobowych

8 lutego

Kolejna dawka informacji na temat bezpiecznego korzystania z sieci Internet przez dzieci i nastolatków.
Proponujemy Wam zapoznanie się z NETYKIETĄ czyli zasadami dotyczącymi zachowania w sieci, a więc internetowym savoir-vivr’em.
Szczegółowe informacje w załączonym plakacie oraz w krótkich filmikach.
NETYKIETA
Najważniejsze zasady netykiety:
Film 1
Film 2

9 lutego

Cyberprzemoc oraz hejt
Przykrym zjawiskiem, z jakim możesz spotkać się podczas udzielania się Internecie np. na portalach społecznościowych, forach dyskusyjnych, jest cyberprzemoc. To zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Cyberprzemocą może być nawet publikowanie cudzego wizerunku w Internecie bez zgody tej osoby, a następnie rozsyłanie w sieci. Umieszczanie w sieci treści przedstawiających wydarzenia niemiłe i upokarzające dla konkretnej osoby. Złośliwe komentowanie i “lajkowanie” dotkliwych komentarzy to też cyberprzemoc. Pamiętajmy, że każdy jest wartościowym człowiekiem. Między konstruktywną krytyką a hejtem jest znaczna różnica.
Jeśli borykasz się z hejtem i cyberprzemocą to zapamiętaj:
Nie pozwól się straszyć i ośmieszać. Nie jesteś sam.
Gdy coś cię zaniepokoi, powiedz o tym rodzicom, opiekunom lub wychowawcy.
W sytuacji zagrożenia w Internecie możesz skorzystać z pomocy oferowanej pod numerem telefonu: 116 111.

Rodzicu, Ty też możesz pomóc swojemu dziecku:
Gdzie szukać pomocy?
Cyfrowobezpieczni.pl
Pakiety edukacyjne

10 lutego

Fakt czy fake?
Wielu użytkowników Internetu często zdobywa informacje o aktualnych wydarzeniach przez portale społecznościowe lub blogi. Zachodzi wówczas niebezpieczeństwo, że dają się nabrać na fałszywe doniesienia generowane przez nieuczciwe serwisy z wiadomościami.
Tzw. „fake news“ – pod postacią tekstów, zdjęć albo materiałów wideo – rozpowszechniają się w Internecie szczególnie szybko. Często są bezrefleksyjnie udostępniane dalej i komentowane. W przypadku wielu fake news pewne fragmenty informacji są świadomie przemilczane albo wyolbrzymiane, zdjęcia lub nagrania wideo poddawane są manipulacji albo prezentuje się je bez uwzględnienia ich prawdziwego kontekstu. Celem tych fałszywych doniesień jest wygenerowanie – dzięki krzykliwym nagłówkom i zdjęciom – jak największej liczby kliknięć albo zmanipulowanie opinii ludzi w pożądanym przez autorów kierunku. Takie fake news docierają do bardzo szerokiego kręgu odbiorców, przez co zmanipulowane informacje pojawiają się raz po raz w mediach społecznościowych i coraz więcej ludzi zaczyna w nie wierzyć. Twórcy takich fałszywych doniesień („Fake news content farms”) pozycjonują je wysoko w wyszukiwarkach, by w ten sposób zdobyć pieniądze z reklam. Kontrola jakości i weryfikowanie informacji stają się przez to coraz trudniejsze, zaś sprawdzanie treści i źródeł – coraz istotniejsze. Krytyczne podejście do informacji jest dziś istotne, zaś kompetencje informacyjne należą do kompetencji kluczowych, także w coraz bardziej cyfrowej codzienności szkolnej.

FAKE NEWS – więcej

11 lutego

Phishing

Wraz z rozwojem Internetu pojawia się coraz więcej nowych zagrożeń, wśród których znajduje się  tzw. phishing. Phishing jest to próba kradzieży danych osobowych (haseł do kont bankowych, numerów kart kredytowych, listy kontaktów) przez fałszywe strony internetowe i maile nakłaniające do ujawnienia informacji. Nazwa phishing budzi dźwiękowe skojarzenia z  “fishingiem” – czyli łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę”. Do tego wykorzystują najczęściej sfałszowane e-maile i SMS-y. Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów  portali społecznościowych (np. poprzez „metodę na BLIKa”).
Na co uważać?
– Maile podszywające się pod te wysyłane np. przez Google czy Facebooka, w których pojawia się nagła prośba o zmianę loginu i hasła przez kliknięcie w link
– Wiadomości z prośbą o wykonanie przelewu na podany numer konta.
Zawsze sprawdzaj adresata! Jeżeli nie masz pewności, czy ktoś faktycznie poprosił Cię o przelew lub zmianę hasła, skontaktuj się z nim telefonicznie ( np. z przedstawicielem banku lub osobiście).
Jak radzić sobie z fałszywymi wiadomościami? Jak rozpoznać e-mail wyłudzający informacje? Do kogo i jak zgłaszać podejrzenie phishingu?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź m.in. na stronie baza wiedzy-cyberbezpieczeństwo oraz w poradniku twój Internet

Patrycja Wysocka