Żywa lekcja historii z panią Marianną Krasnodębską

W dniu 30 stycznia 2019r. uczniowie klasy 8b i 6b uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. Naszym gościem była pani Marianna Krasnodębska ps. „Wiochna” – porucznik Armii Krajowej.

Była to doskonała okazja do wysłuchania fascynujących, ale i tragicznych opowieści z czasów II wojny światowej. Z wielkim wzruszeniem, szczegółowo pani Marianna opowiadała o dramatycznych losach wojennych swoich i swojej rodziny Jaroszów.

Pani Marianna Krasnodębska w 1940 roku, już w wieku 17 lat wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a od 1941 roku udzielała się w „Wojskowej Służbie Kobiet” – Armii Krajowej. Tam pełniła funkcję dowódcy drużyny i łączniczki AK z Żydowską Organizacją Bojową. Od samego początku II wojny światowej wraz z całą swoją rodziną była czynnie zaangażowana w konspirację w rodzinnej miejscowości. Od momentu powstania getta w Piaskach w 1942 roku, wraz z rodziną pomagała Żydom. Opiekowała się wówczas żydowską rodziną Lewinów dostarczając żywność i materiały pierwszej potrzeby.

W uznaniu za poświęcenie i odwagę pani Marianna Krasnodębska została uhonorowana licznymi odznaczeniami państwowymi między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za ratowanie życia i Krzyżem Kawalerskim za działalność konspiracyjną. W 2001 roku rodzina Jaroszów otrzymała medal „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Pani Marianna Krasnodębska swoje przeżycia opisała we wspomnieniach.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem, szacunkiem i uznaniem wysłuchali relacji wojennych pani Marianny Krasnodębskiej.

Takie spotkania pomagają utrwalać pamięć o minionych wydarzeniach, przybliżają młodzieży wiedzę o trudnych, często bolesnych momentach naszej historii i uczą, jak być dziś patriotą.

Opracowanie: p. E. Grabowska

Patrycja Wysocka