2021-2022Rada Rodziców

Spotkanie Prezydium Rady Rodziców

Notatka ze spotkania Prezydium Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie z Dyrektorem Szkoły Panem Markiem Krukowskim dnia 17.11.2021 r.
oraz ze spotkania Prezydium Rady Rodziców dnia 11.01.2022 r.

Dnia 17.11.2021 r. odbyło się spotkanie on-line Prezydium Rady Rodziców z Dyrektorem Panem Markiem Krukowskim. Uczestniczyli w nim w imieniu Rady Rodziców: Marta Brożyna, Agnieszka Hojda, Agnieszka Kurek, Anna Kochalska-Wasak, Agnieszka Parol, Jan Zawada,
Magdalena Baran, Agnieszka Świć, Maria Sojko.

W ramach spotkania on-line Dyrektor omówił wyniki głosownia w VIII Edycji Budżetu Obywatelskiego, wyniki przeglądu budowlanego, który miał miejsce w szkole w dniu 16.11.2021 r., sprawy dotyczące organizacji balu dla ósmoklasistów oraz przedstawił informacje na temat udziału szkoły w Programie Laboratoria Przyszłości oraz Narodowym Programie Czytelnictwa.

Rada Rodziców przystąpiła do omawiania bieżących spraw:
• Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Marta Brożyna przedstawiła aktualny stan finansów Rady Rodziców;
• odbyła się dyskusja na temat wyników Budżetu Obywatelskiego w zakresie możliwych przyczyn nie wybrania projektów zgłoszonych przez szkołę oraz działań jakie należy podjąć w przyszłości, aby projekty zgłaszane przez szkołę miały szansę realizacji;
• dyskutując o planie realizacji, wzorem lat ubiegłych, tzw. Budżetu Uczniowskiego, zaproponowano wspólne spotkanie przedstawicieli Rady Rodziców z Dyrektorem oraz Samorządami Uczniowskimi (tzw. Małym i Dużym Samorządem);
• dyskutowano nad wyborem tematu dotyczącego akcji 1% odpisu od podatku w roku 2022 r. oraz sposobów na większe zaangażowanie rodziców do przekazywania 1% na rzecz naszej szkoły.

Dnia 11.01.2022 r. Rada Rodziców spotkała się ponownie w tym samym składzie (bez udziału Dyrektora szkoły). Poruszono następujące tematy:
• omówiono rekomendacje zawarte w protokole Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców w sprawie sprawozdania finansowego za rok szkolny 2020/2021; głosowaniu poddano następujące kwestie:
– rezygnacja z obsługi gotówkowej finansów RR – 7 głosów za pozostawieniem takiej formy, 2 głosy przeciw;
– rezygnacja z usług obsługi gotówkowej świadczonych przez osobę wybraną na terenie szkoły – 7 głosów za pozostawieniem obsługi, 2 głosy przeciw;
– kwestia archiwizowania list wpłat poszczególnych klas na RR, na potrzeby prac Komisji Rewizyjnej – przyjęta do realizacji bez głosowania.
• dyskusja dotycząca wydatkowania środków Rady Rodziców w bieżącym roku: podjęto decyzję, że oprócz konkursów środki pozyskane z wpłat rodziców oraz 1% z podatku w całości przeznaczone zostaną na:
– kontynuację rearanżacji części wspólnych dla dzieci w segmencie B,
– remont placu zabaw dla dzieci poprzez zamontowanie nowych urządzeń oraz wymianę nawierzchni.
– stworzenie miejsce do wypoczynku na zewnątrz dla wszystkich uczniów poprzez wydzielenie miejsca, które wyposażone zostanie w ławki, leżaki, stoliki oraz koce.
Wnioski:
– wsparcie w zakresie doposażenia szkoły
– pozyskanie materiałów z zewnątrz (od producentów itp.)
– organizacja akcji typu: kiermasz wielkanocny, zbiórka makulatury
– zachęcanie uczniów, rodziców do dokonywania wpłat na RR oraz przekazywania
1% z podatku na rzecz szkoły
– włączenie się wychowawców klas w ułożenie na godzinach wychowawczych wspólnie
z uczniami hasła dotyczącego planowanej strefy wypoczynku na zewnątrz szkoły.
• Podjęto decyzję, aby organizacją tegorocznego balu ośmioklasistów zajęli się rodzice wyznaczeni jako przedstawiciele poszczególnych klas ósmych (z zaznaczeniem, że nie muszą to być członkowie Trójek Klasowych).
• Z uwagi na wyżej wskazane cele na rok bieżący Rada Rodziców podjęła decyzję, że w tym roku nie zajmie się organizacją ferii zimowych dla dzieci z klas I – III.

W dniach 15.12.2021 i 10.01.2022 odbyły się dwa spotkania trójstronne z udziałem przedstawicieli Prezydium Rady Rodziców, Samorządów Uczniowskich (Mały i Duży) oraz Dyrekcji. W trakcie spotkań omówiono sprawy wydatkowania środków finansowych zebranych przez Radę Rodziców.
Założenie było takie, by to przede wszystkim uczniowie wypowiedzieli się na co chcą przeznaczyć pieniądze zebrane przez Radę Rodziców. Jako główny cel ustalono realizację propozycji przedstawionych przez Samorządy Uczniowskie będących odzwierciedleniem oczekiwań uczniów, co do zmian, na terenie szkoły (szczegóły poniżej). Ponadto wspomniano o sprawach dotyczących organizacji balu karnawałowego i balu ósmoklasisty, a także wyposażenia toalet oraz problemu dewastacji urządzeń w toaletach. Oba Samorządy (Mały i Duży) zobowiązały się w działaniach mających na celu pozyskiwania środków finansowych na realizację zgłoszonych przez siebie propozycji w zakresie:
• kontynuacji rearanżacji części wspólnych w segmencie B,
• remontu placu zabaw dla dzieci poprzez zamontowanie nowych urządzeń oraz wymianę nawierzchni,
• stworzenia miejsca do wypoczynku na zewnątrz dla wszystkich uczniów poprzez wydzielenie przestrzeni, która wyposażona zostanie w ławki, leżaki, stoliki oraz koce.

Notatkę sporządziła: Maria Sojko, sekretarz RR

Krzysztof Mackiewicz