Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca oprócz pięknej okoliczności pierwszego dnia wiosny przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze chromosomów powoduje występowanie tej wady genetycznej.
W tym dniu organizowane są różne inicjatywy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa, okazanie solidarności z ludźmi z tą wadą, wzmocnienie postawy szacunku, akceptacji i zrozumienia. Wiele organizacji zachęca do noszenia tego dnia kolorowych skarpetek nie do pary, które symbolizują niedopasowanie genotypowe występujące u dotkniętych zespołem osób. Nie mogliśmy obok tych apeli być obojętni. W naszej szkole wielu uczniów zaangażowało się w taką akcję. Został również rozstrzygnięty konkurs „Nie do wiary, skarpetka nie do pary”.

opracowanie: p. Agnieszka Matuszewska

Patrycja Wysocka