2018-2019Rada Rodziców

Przeludnienie szkoły – działania RR

W odpowiedzi na liczne głosy rodziców – Rada Rodziców – po raz kolejny zajęła się problemem przeludnienia naszej szkoły.

Wysiłki Rady Rodziców podjęte jesienią 2018 r., polegające na dotarciu z problemem przeludnienia szkoły poprzez radnych naszej dzielnicy do władz miasta, nie odniosły pożądanego skutku.

Dnia 19.12.2018 r. zostało złożone w tej sprawie pismo do Prezydenta Miasta Lublina Pana Krzysztofa Żuka.
W dniu 17.01.2019 r. delegacja Prezydium Rady Rodziców w składzie: Anna Kochalska-Wasak, Magdalena Ćwiklińska oraz Jowita Kałkus spotkała się z Zastępcą Prezydenta Miasta ds. Oświaty i Wychowania Panem Mariuszem Banachem.

Niezmiennym argumentem jaki wytaczają urzędnicy jest planowana od lat budowa nowej szkoły przy ulicy Berylowej. Jednakże jak Państwo wiecie intensywna rozbudowa tamtejszego osiedla oraz powstające nowe bloki na naszym osiedlu skutkuje tym, że tak naprawdę nowopowstała placówka oświatowa nie odciąży przepełnionej SP 51 w takim stopniu, jak byśmy sobie życzyli.
Na spotkaniu z Wiceprezydentem ustalono, że sprawa zostanie przedstawiona na posiedzeniu Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin.
Posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin odbyło się w dniu 29.01.2019 r., z udziałem m.in. Zastępcy Prezydenta Pana Mariusza Banacha oraz Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin Pani Ewy Dumkiewicz-Sprawki oraz Dyrektora SP 51 Pana Marka Krukowskiego i Dyrektora SP 28 Pana Marka Błaszczaka. Radę Rodziców SP51 reprezentowały: Przewodnicząca Marta Brożyna i Wiceprzewodnicząca Anna Kochalska-Wasak.

Pani Dyrektor zreferowała sytuację demograficzną w poszczególnych obwodach, ze szczególnym uwzględnieniem SP51 i SP28. Obecni na sali nie mieli wcześniej dostępu do danych (choć mailowo zwracaliśmy się o nie do Przewodniczącej Komisji). Radni nie znali tematu i dyskusja nie była merytoryczna.
Stanowisko władz miasta jest następujące – nowa szkoła na ul. Berylowej rozwiąże problem przeludnienia naszej szkoły. Proponowana przez nas propozycja rozwiązania, tj. odłączenie od obwodu naszej szkoły os. Górki została przyjęta chłodno. Głównym problemem wg władz miasta jest to, że szkołę (SP28) od osiedla dzieli ruchliwa ulica czyli ul. Jana Pawła II. Dyrektor SP28 zadeklarował chęć i możliwość przyjęcia dzieci z os. Górki (z danych miasta wynika, że jest to 68 dzieci).

To rozwiązanie wydaje się najbardziej zasadne. Biorąc pod uwagę liczbę dzieci rozpoczynających naukę w przyszłym roku: po odjęciu 68 uczniów z SP51 i zwiększeniu o tę wartość liczbę dzieci w SP28, ich poziomy się wyrównują, czyli dzięki temu zabiegowi liczba przyjętych dzieci w przyszłym roku szkolnym w obydwu szkołach byłaby wyrównana – po około 150.

Oczywiście dzieci, które mają rodzeństwo w naszej szkole temat nie dotyczy. Nie jest intencją RR aby rozdzielać rodzeństwo. Przemawiają za tym względy praktyczne, logistyczne i zdrowy rozsądek.

Ponieważ spotkanie na Komisji nie zaowocowało żadnymi konkretami ustalono, że odbędzie się robocze spotkanie, na którym podjęte zostaną kroki, aby poczynić w ww. sprawie postępy. Rada Rodziców wyraziła gotowość uczestniczenia w ww. spotkaniu.
Termin spotkania nie jest jeszcze ustalony.

Rada Rodziców przygotowuje stanowisko w odpowiedzi na dotychczasowe działania władz miasta.

Załączamy dotychczasową korespondencję w ww. sprawie.

Będziemy Państwa informować na bieżąco.

Z poważaniem,
Prezydium Rady Rodziców SP51 w Lublinie