JUDO IN A SCHOOL

W kwietniu 2019 roku nasza szkoła jako jedyna w województwie lubelskim przystąpiła do programu JUDO IN A SCHOOL. Szkoła musiała spełniać określona kryteria: przynajmniej 500 uczniów, a także odpowiednie miejsce do prowadzenia zajęć. Program skierowany był do uczniów z klas 1 – 3. Polski Związek Judo ze swej strony wyposażył szkołę w maty do judo na zasadzie nieodpłatnego użyczenia na czas realizacji programu. Ponadto w ramach 10 miesięcznego trwania bezpłatnych zajęć uczestnicy otrzymali też od Związku judogi (stroje), w których ćwiczą.

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu pod kierunkiem trenera III kl. PZJudo Pana Pawła Wójcika z klubu UKS Spartakus Lublin. W nowym roku szkolnym zgłosiły się kolejne dzieci chętne do nauki judo i tak powstała dodatkowa grupa treningowa.

JUDO pochodzi z Japonii, a jego twórcą był Jigoro Kano. Nazwa wywodzi się od JU – zwinnie, ustępowanie i DO – droga, zasada. Tłumaczy się to jako „drogę do zwinności”, „drogę do ustępowania”. Judo przyczynia się do harmonijnego rozwoju, a uczniowie przekonują się, że nie siła i ciężar ciała, a szybkość i zręczność są czynnikami decydującymi w działaniu. To sport walki najlepiej przygotowujący do życia. Pozwala odkryć i kształtować własne możliwości. Judo rozwija szybkość, zwinność, wytrzymałość i siłę, a także spostrzegawczość, opanowanie, odwagę, wytrwałość i koncentrację. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz UNESCO judo jest najlepszym sportem dla dzieci. Dodatkowo Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał judo za drugi najbardziej kompletny sport jaki istnieje.

Dnia 13.12.2019 r. uczniowie SP 51 w Lublinie mieli okazję uczestniczyć w swoich pierwszych zawodach Judo o nazwie „Pierwszy krok”. Zawody odbyły się na obiektach sportowych AZS UMCS. Jak na prawdziwe zawody przystało były medale i dodatkowo słodki mikołajowy upominek.

Naszą szkołę reprezentowali:

Czerniak Dawid – I miejsce w kat. 42 kg