2019-2020Św 19-20

Świetlica w domu

„Dzieci bardziej niż innych potrzebują mieć pewność,
że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”
M.Quoista

Kochani w maju i czerwcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin oraz Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. W dzisiejszym świecie coraz mniej mamy czasu dla siebie i dla rodziny. Zbyt wiele obowiązków powoduje, że zapominamy, jak ważny dla rodzinnych więzi  jest czas, jaki spędzimy razem na wspólne aktywności. Istotne, aby nie liczyć każdej minuty, bo tu nie liczy się ilość a jakość! Zabawy dla całej rodziny, które nic nie kosztują. Zapewne wielu z was je zna – są to gry z dzieciństwa waszych rodziców.  Wystarczy do nich kartka papieru i coś do pisania, a wspólna zabawa może dać wiele satysfakcji i radości całej rodzinie.

Zapraszamy Was do stworzenia własnej gry planszowej. Można ją zrobić z wszystkich materiałów, jakie macie dostępne w domu, format dowolny. Użyjcie swojej wyobraźni. Gra powinna mieć tytuł i opis jej przebiegu (w jaki sposób poruszamy się po planszy, jakie spotykamy na różnych polach niespodzianki i zadania). Możecie wykonać do niej własne pionki lub wykorzystać gotowe z innej gry. Zagrajcie w nią wspólnie całą rodziną. Zdjęcie gry prześlijcie na adres swietlicasp51@wp.pl do końca maja. Najciekawsze pomysły nagrodzimy.

Oto nasze propozycje:

Piosenki o rodzinie.
Stare piosenki do śpiewania z rodzicami.
Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato! – piosenka.

Działania plastyczne:

Wspólne malowanie miasta z kamyków i inne działania plastyczne.
Jak zrobić ramki z makulatury?
Mapa marzeń.
Drzewo genealogiczne i inne pomysły plastyczne.
Jak zrobić z mamą piękne mydła.

Zabawy ruchowe:

Zabawy na piknik.
18 super gier i zabaw dla całej rodziny.
Zabawy mamy z córką.
Zabawy z dawnych lat – robak.
Zabawy w czasach PRL – filmik.

Pomysły na rodzinne zabawy

Teatrzyk cieni – pokaz.
Jak zrobić domowy teatr cieni?
Jak robić cienie z rąk?

Kolorowanki i zagadki i inne pomysły:

Kolorowanka – Szczęśliwa rodzina.
Kolorowanka – rodzina.
Zagadki dla dzieci o członkach rodziny.
Kolorowanki – członkowie rodziny.
Moja rodzina – Przedszkole Profesora Szymona.
Co to jest rodzina? – wypowiedzi dzieci.
Zaplanujcie podróż marzeń.

Opracowanie: Aneta Gontarz, Agnieszka Gawłowska