2020-2021Św 20-21

– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy

W dniu 11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami okupantów. To najważniejsze święto narodowe w Polsce.

Od rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię w 1795 roku naszego kraju nie było na mapie. Naród nadal istniał, ale teren kraju, administracja i rządy były pod władzą zaborców. Polacy w tym czasie wiele razy próbowali odzyskać niepodległość, ale powstania kończyły się niepowodzeniem. Największa realna szansa na odzyskanie wolności zaistniała w roku 1914, gdy wybuchła I wojna światowa.
Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć.

Zapraszamy do obejrzenia filmów o historii Polski i rozwiązania zagadek.

Z albumu Dziadka – historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci – film.

Niezwykła animacja na 100 lecie polskiej niepodległości!

Animowana “Historia Polski”.

Co mały patriota wiedzieć powinien? – prezentacja.

Zagadki o Polsce.

Moja ojczyzna – zadania dla dzieci.

Jest takie miejsce – Polska – piosenka.

Opracowanie Anna Wasilak