Lekcja z ekonomią

W tym roku Narodowy Bank Polski ogłosił program “Złote Szkoły NBP”.

Do udziału w projekcie została zakwalifikowana nasza szkoła.

Projekt skierowany jest do uczniów klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych i nauczycieli. Szkolnym koordynatorem działań jest p. Wojciech Niećko, a do programu przystąpili uczniowie klasy 7a. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej ubiega się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”.

Głównym celem programu jest podejmowanie działań służących upowszechnianiu wiedzy w społeczeństwie o zasadach funkcjonowania rynku finansowego, pobudzaniu postaw przedsiębiorczych, kształtowaniu odpowiedzialności przy podejmowaniu decyzji finansowych, podnoszeniu poziomu znajomości zagadnień ekonomicznych wśród młodzieży. „Giganci finansów osobistych” to hasło tegorocznej, pierwszej edycji programu, który ma przygotować młodzież do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów osobistych. Spotkanie z ekspertem, Lekcja z ekonomią, Debata szkolna – to etapy działań zaplanowanych w ramach projektu.

W dniu 15 marca odbyła się już pierwsza lekcja z ekonomii, a jej temat to: O kredytach, lokatach i nie tylko… Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się, co to są lokaty, pożyczki, kredyty oraz w jaki sposób można pomnażać swoje oszczędności. Podczas gry planszowej dotyczącej lokat uczniowie poznali moc procentu składanego. Uczniowie do obliczeń wykorzystywali arkusz kalkulacyjny oraz formuły poznane podczas prezentacji multimedialnej. Uczestnicy zapoznali się również z obecną sytuacją rynku dotyczącą kredytów i lokat, których oprocentowanie ulega ciągłym zmianom i zależy od wielu czynników, a wnioskiem z lekcji było stwierdzenie, że zarówno długi, jak i oszczędności należy mieć zawsze pod kontrolą.

Trzymamy kciuki za drużynę z naszej szkoły i życzymy powodzenia w konkursie.

Opracowanie: p. Wojciech Niećko

Wojciech Niećko