.2023-2024Biblioteka 2023-2024

Tydzień Języka Ojczystego dobiegł końca….

Biblioteka szkolna poprzez zgromadzone w niej zbiory, stanowi swoisty skarbiec języka ojczystego. Dlatego przez cały tydzień zapraszałyśmy uczniów naszej szkoły do różnorodnych działań, które miały wzmocnić poczucie wartości języka ojczystego.

Jednocześnie pytałyśmy młodzież o to, jak rozumieją to pojęcie. Dla naszych uczniów język ojczysty jest czymś, co nas odróżnia od innych; to fragment naszej tożsamości; coś co tworzy wspólnotę; to coś oczywistego; to język którym mówimy od urodzenia.

Podczas Tygodnia Języka Ojczystego zaprosiłyśmy uczestników do ortograficznego kahoota na patio szkolnym oraz do biblioteki do wspólnej zabawy z quizami interaktywnymi pt. „Tajemnicze słowa” i „Sprawdź czy jesteś erudytą?” . Stworzyłyśmy okazję do sprawdzenia praktycznej znajomości prawideł gramatyki oraz rozumienia znaczenia mniej używanych słów.

Ponieważ w naszej szkole uczy się także duża grupa dzieci i młodzieży z Ukrainy zorganizowałyśmy w kilku klasach naprzemienne czytanie w języku polskim i ukraińskim. Czytaliśmy książkę Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa”, którą dysponujemy zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.
Zwieńczeniem obchodów była XVI edycja turnieju dla klas 5 pod nazwą „Przysłowia mądrością narodów”, do której w tym roku uczestnicy przygotowali się wyjątkowo starannie.