.2023-2024.Aktualne

Debata o wodzie

W 2024 roku motywem przewodnim Dnia Ziemi jest hasło: „Zainwestuj w naszą planetę”.
Nazwa ta przypomina, iż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę oraz że zwykłe, codzienne czynności mogą przeciwdziałać zmianom klimatu.
Dzień Ziemi 22 kwietnia – to symboliczna data, którą przypomina o tym, iż każdy może przyłączyć się do walki o czystsze i zdrowsze środowisko – wprowadzić eko-nawyki do swojej codzienności.
Należy jednak podkreślić, że nie tylko podczas tego święta, ale każdego dnia należy zwracać uwagę na dobro naszej planety i patrzeć w przyszłość z troską o zachowanie zasobów przyrody dla przyszłych pokoleń.
W ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbyła się debata o wodzie pod hasłem Ślad wodny – przywłaszczanie czystej wody przez ludzkość do celów konsumpcyjnych.
Celem spotkania było kształcenie poczucia odpowiedzialności za stan czystości wód i zachowania ich dla następnych pokoleń.
Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną o właściwościach fizyko-chemicznych wody, zapoznali się z wodami na terenie Lubelszczyzny i sposobami jej ochrony.
W trakcie debaty uczniowie zastanawiali się nad konsekwencjami zwiększającego się śladu wodnego i w jaki sposób zmniejszać zużycie wody.
Obliczali również swój ślad wodny, a następnie w grupach rozwiązywali w aplikacji Kahoot zadania podsumowujące debatę o wodzie.
Autorkami pytań w tym interaktywnym quizie była p. Grażyna Głowacka (SP28) i p. Dorota Żak.
Debatę o wodzie przygotowali uczniowie klas siódmych pod kierunkiem nauczycielki chemii pani Doroty Żak.

Opracowała  p. Dorota Żak

Krzysztof Mackiewicz