2017-2018K 17-18

Jak obchodzono Dni Ziemi w SP51?

Dnia 22 kwietnia na całym świecie jest obchodzony Dzień Ziemi. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do celebrowania tego święta. W dniach od 18 do 26 kwietnia 2018 r. w naszej Szkole obchodzono Dni Ziemi.

Z tej okazji uczniowie klas: 7d oraz 4j przygotowali instalację przestrzenną na patio pod kierunkiem wychowawców: pani Elżbiety Piskorskiej i pana Piotra Grzędy. Do przygotowań instalacji aktywnie włączyli się również uczniowie klas siódmych w ramach koła fizycznego i koła chemicznego pod opieką pani Barbary Wysockiej i pani Doroty Żak. Ponadto uczniowie wszystkich klas siódmych w ramach projektu z chemii wykonali plakaty na temat „Powietrze i woda – składniki, znaczenie i ochrona”, które ozdobiły szkolny korytarz.

19 kwietnia odbyły się konkursy recytatorskie : w klasach 0-III „Z ekologią na TY” – organizatorzy: panie: Marta Szumska i Anna Wiejak; w klasach IV – VII „Pory roku wierszem malowane” – organizator: pani Anna Jakubczyk. W klasach 0-III odbył się również konkurs techniczno – ekologiczny z odpadów „Coś z niczego ekologicznego” – organizatorzy: panie: Marta Szumska i Anna Wiejak.

20 kwietnia uczniowie klasy 4j pod opieką pana Piotra Grzędy i pani Katarzyny Goc uczestniczyli w Dniu Ziemi organizowanym przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Dzieci brały udział w spektaklu audiowizualnym Rafała Sieka pt. “Tajemnice poleskich bagien”, który ukazywał niezwykły świat olsów, brzezin, borów i torfowisk Polesia Lubelskiego, życie żółwi błotnych, puszczyka mszarnego oraz bociana czarnego, zwierząt charakterystycznych dla Poleskiego Parku Narodowego. Kolejnym punktem wydarzenia było uczestnictwo w ćwiczeniach terenowych prowadzonych przez studentów NoZiGP pt. “Gry i zabawy o Ziemi”, a także w zajęciach artystycznych prowadzonych przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Uczniowie zwiedzali również wystawy poświęcone skałom i minerałom oraz środowisku przyrodniczym obszarów polarnych.

20 kwietnia wiele klas pod opieką wychowawców brało udział w porządkowaniu otoczenia naszej Szkoły w ramach akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”, którą zorganizowała pani Dorota Śnitko.

23 kwietnia uczniowie dla uczniów klas I – IV został zorganizowany konkurs „Strażnik Przyrody”, który przeprowadziły panie: Beata Czykalska, Joanna Jakubczyk – Gajowy, Teresa Janowska, Ewa Wasiluk, Elzbieta J. Zakrzewska.

Laureaci wszystkich konkursów otrzymają nagrody i dyplomy oraz będą mogli zaprezentować się na EKO – APELU, który odbędzie się w maju.

Opracowanie: p. D. Żak

Patrycja Wysocka