SP51 Lublin
2017-2018B 17-18Ogólnopolski

Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady

W ostatnich dniach kwietnia nasz szkoła po raz pierwszy wzięła udział w „Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady”.

To już druga edycja wydarzenia organizowanego przez Wydawnictwo Akapit Press, promującego twórczość Małgorzaty Musierowicz. Na „Jeżycjadzie” wychowały się (i ją pokochały) liczne pokolenia. Książki z tej serii ukazują się bowiem już od przeszło 40 lat. Ich ponadczasowość w warstwie emocji i wartości jest warta promowania i wyszukiwania kolejnych potencjalnych odbiorców. Dlatego zarówno biblioteka szkolna, jak i świetlice, nauczyciele oddziałów wczesnoszkolnych chętnie włączyły się w czytanie fragmentów wybranych książek.

W świetlicy 5a (uczniowie klas I) p. Wioletta Matyjasek czytała fragmenty książek „Kwiat kalafiora” oraz „Dziecko piątku”. Opowiadała także o bohaterach serii. Prezentacji książek i opowieści o autorce dokonała p. Małgorzata Paprota ze świetlicy 2a (uczniowie klas II). W świetlicy 1a (uczniowie klas III) także zaprezentowano wybrane książki, czytano fragmenty „Brulionu Bebe B.” i uczono się wybranych sentencji łacińskich pod kierunkiem pań: Ewy Ziembowicz, Katarzyny Godziszewskiej-Świrgoń i Maryli Hereć. Uczniowie korzystający ze świetlicy 11a wraz z p. Magdaleną Hanc i Jolantą Dyś-Żydek przygotowali plakat promujący akcję i zapoznali się z fragmentami wybranych książek. W klasie IIIm, wychowawczyni p. Anita Dyś czytała fragmenty „Żaby”.

Młodzi czytelnicy byli więcej niż zainteresowani. Bardzo ciekawiły ich postacie i historia rodziny Borejków. „Jeżycjada” zawitała także do klas starszych. Klasa 5a na lekcjach polskiego rozczytywała się w przygodach niesfornego Bobcia z “Szóstej klepki”. Historia z myszą i tortem rozbawiła także nauczycielki (p. A. Lange i p. M. Matyjasik). W klasie Vf uczniowie z wychowawcą-  p. Agnieszką Lange oprócz prezentacji serii czytali fragment innej książki Musierowicz „Małomówny i rodzina”. Wykonali plakat oraz rozwiązali krzyżówkę. W Vd i Ve p. Sylwia Wiracka z biblioteki szkolnej czytała fragmenty „Noelki” i rozmawiała o „Jeżycjadzie”. Klasa 6c i 6e także brała udział w czytaniu “Jezycjady” – na podstawie “Idy sierpniowej” realizowali z p. B. Osmulską temat “Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe”.  W klasach VIIe i VIIf , które uczy p. Małgorzata Rał odbyła się debata na temat „Eksperymentalny Sygnał Dobra czterdzieści lat później” inspirowany książką „Kwiat kalafiora”. Rozmawiano o współczuciu, o pomaganiu innym, o przekazywaniu innym pozytywnej energii. Debatę poprowadziła p. Ewa Ziembowicz – wielbicielka twórczości M. Musierowicz i koordynatorka akcji w szkole.

Taki sposób promowania czytelnictwa jest bardzo przyjemny i są już pierwsze efekty. „Żaba”, którą Wydawnictwo „Akapit Press” przekazało w darze do biblioteki szkolnej jest stale „w czytaniu”, a jedna z uczennic zainspirowała się i wypożycza kolejne tomy „Jeżycjady” ciesząc się, że jest ich aż tak dużo. Zapewne za rok znów się zaczytamy. I zapewne z większym rozmachem.

Opracowała: Ewa Ziembowicz

Skip to content