2018-2019Sport

Przygotowanie do zawodów BNO

Na początek wyjaśnimy, czym są Biegi na Orientację? Otóż zadaniem uczniów było odnalezienie punktów kontrolnych rozmieszczonych w trudnym terenie wąwozu LSM. Zawodnicy nie biegali po wyznaczonej trasie, ale na podstawie kolejności punktów oznaczonych na mapie. Teraz wiemy, że nie wystarczy być najszybszym, trzeba być również bezbłędnym.

W czwartek 18 października 2018 r. na terenie naszej szkoły odbył się pierwszy trening orientacji sportowej z profesjonalnym trenerem AZS UMCS – p. Mirosławem Tarnowskim. W zajęciach brali udział uczniowie z klas 5j, 5h oraz 5g.

Kilka dni wcześniej po raz pierwszy po długoletniej przerwie wystartowaliśmy jako szkoła w Otwartych Szkolnych Mistrzostwach Lublina w Biegach na Orientację. Nasza reprezentacja odniosła ogromny sukces sportowo-geograficzny. Dzięki Michałowi Kłodzie z klasy 5j zdobyliśmy pierwsze miejsce w biegu MSP1, a nasi uczniowie uplasowali się również w drugiej i trzeciej dziesiątce w swoich kategoriach biegowych.

W czwartkowe popołudnie rozpoczęliśmy przygotowania do startu w kolejnej rundzie miejskiego BnO. W pierwszej kolejności trenerzy wyjaśniali, jak prawidłowo odczytywać znaki umieszczane na turniejowych mapach i w jaki sposób rejestrować się na punktach kontrolnych. Po kilku minutach urządzenia elektroniczne stały na terenie całej szkoły, rozmieszczone zgodnie z oznaczeniami na mapach, w tajemnicy przed dziećmi i rodzicami. Uczniowie zostali wprowadzeni do elektronicznego systemu zbierającego informacje o międzyczasach zawodników. Na chwilę przed startem otrzymali mapy. Rozpoczął się treningowy wyścig.

Na koniec tej świetnej zabawy trenerzy omówili popełniane w czasie biegu błędy i życzyli sukcesów podczas kolejnego startu w Otwartych Szkolnych Mistrzostwach Lublina w Biegu na Orientację.
Poniżej zamieszczamy fotorelacje z treningu oraz mapy wykorzystywane przez zawodników KLUBOWYCH MISTRZOSTW POLSKI w Biegu na Orientację.

Opracowanie: p. P. Grzęda oraz p. J. Kosak – Zalewska

Patrycja Wysocka