2018-2019kl. 1-2-3

Obchody Języka Ojczystego w klasach I-III

Uczniowie klas młodszych z zaangażowaniem uczestniczyli w IV edycji Obchodów Święta Języka Ojczystego.

Projekt popularyzujący wiedzę na temat polskiego języka i tradycji był realizowany w ciągu kilku dni podczas edukacji językowej, czytelniczej i patriotycznej, poprzez udział uczniów w zajęciach, konkursach, turniejach, wystawach.

Projekt edukacyjny miał na celu:
• uwrażliwienie uczniów na potrzebę dbałości o czystość języka ojczystego,
• rozwijanie kompetencji językowych i czytelniczych,
• kształtowanie umiejętności komunikowania się.

Reprezentanci klas pierwszych wykazali się doskonałą umiejętnością płynnego i wyrazistego czytania elementarza. „Piękno Ojczyzny w słowie czytanym” doskonale zaprezentowali się w swoich konkursowych występach czytelniczych uczniowie klas drugich. Wspaniale poradzili sobie również trzecioklasiści z zawiłościami naszego języka ojczystego pokonując „językowe łamacze”. Uwieńczeniem działań promujących język narodowy była rywalizacja 13 drużyn w Turnieju Językowym „Ojczyzna – Polszczyzna”. Uczniowie klas II i III zmagali się w następujących konkurencjach: ortografia, właściwa forma wyrazów, przysłowia i związki frazeologiczne, znaczenia trudnych słów. Rywalizacja drużyn przebiegała w miłej atmosferze.

Na początku dla „przełamania lodów”, dzieci wykonały techniką origami wielkanocną pracę plastyczną przedstawiającą kurę, obrazującą polskie powiedzenia i związki frazeologiczne związane z tym ptakiem np.: „pisać jak kura pazurem”, „trafiło się, jak ślepej kurze ziarno” itp. Nad przebiegiem konkursów i turnieju czuwała komisja reprezentowana przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej: p. Martę Szumską, p. Annę Wiejak, p. Anitę Smagowską oraz p. Agnieszkę Gawłowską. Realizatorzy projektu gratulują zwycięzcom i opiekunom, dziękując za zaangażowanie.

Na pochwałę zasługują wszyscy uczestnicy konkursów i turnieju, ponieważ zostali wybrani z poszczególnych klas przez nauczycieli jako osoby najsprawniej posługujące się językiem polskim. Klasy biorące udział w projekcie językowym otrzymają pamiątkowe dyplomy uczestnictwa a laureaci konkursów dyplomy i nagrody.

Opracowanie: Marta Szumska

Agnieszka Dębiak