2019-2020Wycieczka

Muzeum Bombek w Nowej Dębie

Uczniowie z klas II i III naszej szkoły w drugiej połowie grudnia wybrali się na bardzo ciekawą wycieczkę do Muzeum Bombek w Nowej Dębie.

Przedtem jednak pięknym słońcem przywitał ich malowniczo położony nad Wisłą Sandomierz. Spacerując po mieście dzieci widziały zamek, katedrę, ratusz, przechodziły przez Bramę Opatowską i Ucho igielne, „podglądnęły” dworek „ojca Mateusza” i głaskały krzemień pasiasty, rzekomo przynoszący szczęście. Ciekawą lekcją historii była wizyta w Zbrojowni. Ogromną frajdą dla małych odkrywców była możliwość przymierzania tam strojów z epoki. Niezwykła była też krótka lekcja historii prowadzona na wesoło przez pana Łukasza. Dzieci poznały także legendę o Halinie Krępiance, która uratowała Sandomierz przed Tatarami.

Po zakupieniu sandomierskich pamiątek uczniowie pojechali na obiad do restauracji Nowa Dębianka, a po nim prosto do Muzeum Bombek w Nowej Dębie. Wszyscy mieli okazję obejrzeć pokaz dmuchania bombek. Następnie wykonać swoją bombkę i własnoręcznie ją ozdobić. Wielką przyjemnością były zakupy w sklepie, gdzie mieniło się od kolorów, brokatów, cekinów i perełek. Każdy, niezależnie od wieku, z zachwytem oglądał eksponowane na choinkach, półkach i stołach ozdoby. Do koszyków trafiły te, które najbardziej się podobały.

Dopisało wszystko: i humor i pogoda. To był naprawdę wyjątkowy dzień.

Agnieszka Dębiak