Projekt edukacyjny. Lekcje z klasą

W tym roku szkolnym klasa IV c realizowała projekt edukacyjny „Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?” organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

Udział w projekcie pozwolił dzieciom doskonalić pracę w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje i dobrze komunikować się ze sobą. Cykl 8 lekcji w ramach projektu dostarczył uczniom wiele radości i pozwolił zintegrować grupę.
Zajęcia prowadzone były głównie w klasie. Jedne z nich –„Jak trenować myślenie”- miały miejsce podczas wycieczki nad Zalew Zemborzycki, zaś ostatnie – pt. „Ile pomysłów mieści się w głowie” odbyły się on-line.

Zgodnie z ich tematyką tym razem również prowadzące –p. Bożena Osmulska i p. Agnieszka Matuszewska szukały w swoich głowach pomysłów na nietypowe zrealizowanie projektu. Wszystkie zadania pozwoliły uczniom pogłębić umiejętność twórczego myślenia, opierającego się na łamaniu stereotypów oraz indywidualnym, kreatywnym podejściu do problemów.

Inne tematy zajęć realizowanych w ramach projektu to:
• Jak się uczyć koncentracji uwagi.
• Jak wydobywa się emocje.
• Jak ludzie przeżywają emocje.
• Jak ukryć emocje w filiżance.
• Kto w rodzinie jest najważniejszy.
• Czym ludzie różnią się między sobą.

Większość lekcji poprzedzona była krótkim filmem wprowadzającym dzieci w poruszaną tematykę. Uczniowie, jak przystało na prawdziwy Uniwersytet, otrzymali indeksy, które sukcesywnie zapełniali.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym zostanie zrealizowany w klasie inny ciekawy projekt umożliwiający wszechstronny rozwój uczniów.

Opracowanie: Bożena Osmulska

Agnieszka Dębiak