Interdyscyplinarna fizyczno- chemiczna lekcja

4 lutego nauczycielki fizyki i chemii – P. Sylwia Meronk- Pycek i P. Agnieszka Mełgieś- Kępa przygotowały wspólną lekcję fizyczno – chemiczną z zadaniem interdyscyplinarnym dla klasy 7d.

Celem lekcji było przyjrzenie się jak właściwości fizyczne i chemiczne soli kuchennej wpływają na nasze życie codzienne.

Uczniowie pracując w grupach szukali odpowiedzi na takie pytania, jak np. kiedy posolić wodę na makaron oraz czy w Morzu Martwym można łatwo nauczyć się pływać. W tym celu m. in. pracowali z tekstem i samodzielnie wykonywali doświadczenia.

Lekcja była jednym z działań w ramach projektu “Szkoła dla Innowatora”.

Zadania interdyscyplinarne, to zadania pokazujące integrację wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin.

W ich rozwiązywaniu uczniowie muszą wykazać się elastycznym i twórczym podejściem do rozwiązywania postawionych problemów.

Lekcje zdalne również mogą być świetną okazją do wprowadzania nowych narzędzi edukacyjnych oraz do rozwijania zdolności samodzielnego, krytycznego myślenia u uczniów poprzez możliwość samodzielnego eksperymentowania.

opracowanie: Agnieszka Mełgieś-Kępa

Krzysztof Mackiewicz