2020-2021Św 20-21

Dzień Języka Ojczystego

W dniu 21 lutego odchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji rozmawialiśmy z dziećmi o naszym języku, wyjaśniliśmy sobie co znaczy powiedzenie „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” oraz przeprowadzony został konkurs, w którym wybieraliśmy Mistrza Języka Polskiego. Dzieci rozwiązywały zagadki ortograficzne i gramatyczne, tworzyły wyrazy, wyszukiwały ukryte w innych słowach imiona i nazwy zwierząt itp. Najtrudniejsze zadanie polegało na ułożeniu zdania, którego wszystkie wyrazy rozpoczynały się na jedną literę. Propozycje uczniów: Gruba Grażyna godzinami grabi grabkami. Kasia kupuje kluski krabowe. Jola jadła z Jankiem jagody Janiny. Niektórzy poradzili sobie świetnie i otrzymali tytuły Mistrza i nagrody.

Opracowanie Anna Wasilak