SP51 Lublin
2020-2021

Młodzi Zdolni z Lublina

W kwietniu br. nastąpiło podsumowanie międzyszkolnego projektu „Młodzi Zdolni z Lublina” realizowanego przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Nasza szkoła zajęła III miejsce w konkursie na mini-projekt. Wyróżniony projekt pt. „Oceny szkolne” przygotowały uczennice kl. 6eHanna Dajas, Wiktoria Plewik, Maria Wierzbicka, a opiekę nad ich pracą sprawowała p. Dorota Śnitko.

Nasza szkoła jest jedną z pięciu szkół lubelskich, które we wrześniu 2019 r. zostały zaproszone do udziału. W projekcie mogli uczestniczyć uczniowie klas IV-VI w wieku 9-12 lat. Do II edycji projektu zgłosiło się 130 uczniów naszej szkoły. Projekt zakładał rozpoznanie i wykorzystanie indywidualnych zdolności uczestników podczas 4 bloków tematycznych:

    • Blok 1 – „ODKRYWAM TALENTY” to zajęcia, podczas których uczniowie na udostępnionej przez uczelnię platformie rozwiązywali Test Uzdolnień Wielorakich. Ankieta pozwoliła odkryć i określić zdolności uczniów oraz wskazała na problemy środowiska, w którym żyjemy.
    • Blok 2 – „ODKRYWAM TALENTY Z RÓWIEŚNIKAMI” – w czasie tych zajęć uczestnicy pracowali w grupach. Rozwijali współpracę, doskonalili umiejętność komunikacji w zespole, ćwiczyli podejmowanie decyzji. Od tego bloku warsztatów uczniowie pod okiem koordynatorów rozpoczęli pracę nad szkolnymi projektami.
    • Blok 3 – „ODKRYWAM KREATYWNE SPOSOBY MYŚLENIA I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW” – to zajęcia z robotyki, Minecraft EDU, prezentacji multimedialnych i kosmosu. Był to czas nauki i jednocześnie dobrej zabawy.
    • Blok 6 – „ODKRYWAM ŚWIAT NAUKI” – te warsztaty realizowane był w siedzibie uczelni, a ich tematyka to: wykrywacz kłamstwa, centrum symulacji medycznej i pierwsza pomoc, trening szachowy, inspiracje matematyczne – gry i zabawy logiczne, zawód YouTuber, pokaz skanera 3D, pokaz mikroskopu elektronowego, kamera termowizyjna i inspiracje fizyką, prezentacja paneli fotowoltaiczny i ładowania pojazdów elektrycznych

 W zajęciach mogli uczestniczyć również rodzice. Od bloku 2 uczniowie zostali podzieleni na mniejsze grupy i pod okiem szkolnego koordynatora pracowali nad powstaniem następujących mini-projektów.

Grupa 1 – koordynator Wojciech Niećko

    1. Czym jest pomoc?
    2. Jak można spędzać czas?
    3. Jak powstaje plotka?

Grupa 2 – koordynator Beata Czykalska

    1. Metody szybkiego uczenia się i zapamiętywania.
    2. Pozytywna samoocena.
    3. Zadbaj o siebie.

Grupa 3 – koordynator Małgorzata Fatyga

    1. Dopalacze mogą Cię wypalić.
    2. Mnemotechniki.
    3. Nasz patron w naszym mieście.

Grupa 4 – koordynator Dorota Śnitko

    1. Oceny szkolne.
    2. Zdrowy styl życia.
    3. Dzień dobrego słowa.
    4. Uśmiechnij się do siebie.

Grupa 5 – koordynator Jolanta Kosak-Zalewska

    1. Szacunek i empatia wśród młodzieży.
    2. Aktywność fizyczna a zdrowie.
    3. Najciekawsze zakątki Lublina i Lubelszczyzny.

Grupa 6koordynator Iwona Piotrowicz

    1. Polubić matematykę.
    2. Wynalazki, które zmieniły świat.
    3. Śniadanie nastolatka.

Grupa 7 – koordynator Marcin Stec

    1. Sportowe pasje – pływanie – sport inny od wszystkich.
    2. Uzależnienia behawioralne wśród młodzieży.

Dziękujemy Dyrekcji, Rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w przebieg projektu. Już dziś zapraszamy chętnych uczniów do udziału w III edycji projektu.

Opracowanie: Koordynatorzy

 Marcin Stec

TABLICA ARTYKUŁÓW | Zgłoś poprawkę lub literówkę do artykułu | webmaster⚙sp51.lublin.eu

Skip to content