Debata „Odpal myślenie, nie wchodź w uzależnienie”

Pod takim hasłem 1 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie w ramach autorskiego programu Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Uczniowie klasy 8d i 8k wzięli udział w debacie poświęconej nałogom, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uzależnienie od smartfona.
Zaproszeni goście: p. Elżbieta Konowałek z Komendy Miejskiej Policji Wydział Prewencji w Lublinie,
p. Magdalena Ćwiklińska- terapeutka ze Stowarzyszenia “Powrót z U” oraz aspirant sztabowy Krzysztof Rękas- dzielnicowy z VII Komisariatu Policji w Lublinie udzielili uczniom wskazówek, jak bezpiecznie korzystać ze smartfonów.
Spotkanie było także okazją do rozmowy z p. Dyrektorem Markiem Krukowskim na temat używania telefonów w przestrzeni szkolnej i alternatywnych rozwiązań na spędzanie przerw.
Oto, do jakich wniosków doszli uczestnicy spotkania :
* uzależnienie jest chorobą braku,
* nałogi powodują zerwanie więzi międzyludzkich,
* uzależnienie odbiera wolność,
* smartfon jest istotnym elementem życia nastolatka,
* telefon nie może być ważniejszy niż rodzina i przyjaciele,
* jesteśmy podatni na uzależnienia, łatwo ulegamy wpływom, ale telefon nie jest zagrożeniem, póki wiemy, jak korzystać z niego rozsądnie,
* pierwszym krokiem do zerwania z uzależnieniami jest uświadomienie sobie problemu.

Opieka merytoryczna p. B. Czykalska, p. A. Maj, p. P. Wysocka, p. M. Zwierzyńska
Opracowanie: p. B. Czykalska, p. A. Maj

Patrycja Wysocka