2021-2022Św 21-22

Majowe święta

Pamiętajmy o ważnych wydarzeniach z historii Naszej Ojczyzny.

Przed nami majowe dni świąteczne: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Z dużym zaangażowaniem przygotowywaliśmy się do przeżywania tych dni. W czasie zajęć świetlicowych rozmawialiśmy o tym, czym są i jakie znaczenie mają dla każdego Polaka symbole narodowe. Przypomnieliśmy zasady prezentowania flagi oraz omówiliśmy formy zachowania podczas śpiewania Hymnu Polski.

Uczniowie, oglądając filmy edukacyjne i czytając dziecięcą literaturę o tematyce historycznej, dowiedzieli się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszym pisanym aktem prawnym w Europie, a drugim na świecie regulującym organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 roku dokument powstał dzięki wytężonej pracy wielu polskich patriotów, których sylwetki zaprezentowane zostały w czasie zajęć. Uczniowie zrozumieli, jakie znaczenie miały dla przyszłych pokoleń wydarzenia roku 1791. Uchwalona wtedy konstytucja pomogła kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Aby upamiętnić to wydarzenie, uczniowie wykonali szereg działań. Odrysowali i wycinali kontur Polski, wykonali biało-czerwone chorągiewki oraz serca. Nauczyli się, jak wykonać godło Polski techniką origami oraz narysowali portrety wielkich patriotów tamtego okresu.

Naszym działaniom przyświecały słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział: “Naród, który traci pamięć przestaje istnieć”. Dlatego pamiętajmy o ważnych wydarzeniach z historii Polski.

Opracowała: Dorota Matacz