.2023-2024.Ważne

Sprawiedliwi Lubelszczyzny

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie wzięli udział w Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym im. Marianny Krasnodębskiej „Sprawiedliwi Lubelszczyzny”, zorganizowanym przez Lubelskiego  Kuratora Oświaty we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział IPN w Lublinie,  Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Centrum Jana Pawła II w Lublinie. Przygotowując projekty konkursowe, uczniowie odkrywali historie mieszkańców Lubelszczyzny – bohaterów  z okresu okupacji niemieckiej – którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin nieśli pomoc Żydom.  Uczniowie z klasy 8c : Natalia Adameczek, Aniela Bąk i Amelia Zaborek przygotowały konkursową prezentację multimedialną, zaś dwie drużyny wyreżyserowały i zmontowały film: Aleksandra Cyranowska,  Amelia Nowicka, Zuzanna Dudzik  oraz Fryderyk Domaradzki i Jakub Kurek. Projekt graficzny spinki okolicznościowej przygotował Filip Olszański z klasy 7a.

3o listopada 2023 r. uczniowie z całej Lubelszczyzny wraz z opiekunami merytorycznymi, którzy brali udział w omawianym projekcie, zostali zaproszeni  do  Zespołu Szkół nr 13 w Lublinie, gdzie nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie projektu konkursowego. Jak podkreślali organizatorzy, wszystkie nadesłane prace były wykonane na bardzo wysokim poziomie. Tym z większą satysfakcją informujemy, że drużyna Fryderyka Domaradzkiego i Jakuba Kurka zdobyła tytuł laureata projektu. Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody, ale największą satysfakcję wzbudziło spotkanie ze 100-letnią bohaterką Lubelszczyzny – Marianną Krasnodębską, która stała się bohaterką nagrodzonego filmu. Gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich opiekunom: Magdalenie Wójtowicz, Mariuszowi Kowalowi oraz Waldemarowi Kudlakowi.

Magdalena Wójtowicz