.2023-2024kl. 1-2-3

Magia świąt w Muzeum Ozdób Choinkowych

7 grudnia 2023 roku uczniowie klasy  1E oraz 2G wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Pani przewodnik oprowadzając po muzeum, ciekawie opowiadała
o zgromadzonych tam  bombkach wiszących na choinkach z różnych epok i części świata.
Były to ręczne arcydzieła! Zwiedzanie obejmowało cały proces twórczy przemiany szklanej rurki w dzieło sztuki
z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Dzieci podziwiały rzemiosło  wydmuchiwania bombki, srebrzenia jej azotanem oraz  malowania  farbą i brokatem. Po zwiedzeniu manufaktury nadszedł czas na twórczą pracę. Na warsztatach plastycznych dzieci ozdabiały szklane bombki według własnego pomysłu. Ozdoby, które wykonały, okazały się wytworem  niepowtarzalnym  w odróżnieniu od plastikowych, masowych produktów, jakie możemy spotkać na sklepowych półkach. Takie bombki  to wspaniałe pamiątki i cudowny prezent dla bliskich.

Po drodze do Nowej Dęby dzieci zwiedziły  królewskie miasto położone na siedmiu wzgórzach, zwane „Małym Rzymem”. Aby dostać się na trasę widokową dzielnie  pokonały  137 wąskich schodków. Stamtąd rozciągała się niesamowita panorama Sandomierza i Wisły. Podczas zwiedzania pochyłego rynku   podziwiały  Ratusz, figurę Matki Boskiej, studnię miejską, ogromną kotwicę oraz urokliwe, zabytkowe kamieniczki.  Dużą atrakcją okazała
się Zbrojownia Rycerska, gdzie mogły posłuchać zabawnych opowieści o rycerzach oraz przebrać się w dawne stroje z epoki. Chłopcy zakładali zbroje rycerskie, brali do ręki miecze, a dziewczynki długie suknie księżniczek i dam dworu. Wszystkim podobała się wycieczka, która dostarczyła mnóstwo wrażeń estetycznych i była prawdziwą lekcją historii.

Opracowanie: Marta Szumska

Agnieszka Dębiak