SP51 Lublin
2017-2018

Dąb Wolności

W tym roku przypada setna rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji zrodził się pomysł sadzenia „Dębów Wolności”.

Inicjatywa ta realizowana jest wspólnie z kancelarią Prezydenta RP oraz Lasami Państwowymi. Ma ona na celu przybliżenie wydarzeń z lat 1918 – 1928, kiedy to po odzyskaniu niepodległości przez Polaków, sadzono „dęby”. Były one świadectwem bohaterstwa i ofiarności naszych przodków, którzy przysłużyli się do przywrócenia wolności naszej Ojczyźnie. Uosabiały one siłę i nieprzemijającą pamięć o historii naszego narodu.

Nasza szkoła również włączyła się w akcję sadzenia „dębów niepodległości”. Uroczyste zasadzenie „drzewka”, miało miejsce 27 kwietnia 2018 roku. W wydarzeniu tym uczestniczyli: p. Dyrektor Szkoły Marianna Olszańska, p. wicedyrektor – Urszula Furtak i Anna Iskra, pan Cezary Figura oraz delegacje klas 4, 5, 6, 7 z nauczycielami: p. Agnieszka Lange. p. Beata Czykalska.

Dla nas, uczniów i całej społeczności SP 51, była to niezwykła lekcji historii. W tym dniu zostaliśmy spadkobiercami wartości, które od lat kształtują i pielęgnują w nas rodzice i nauczyciele – miłość, nadzieja, wiara, patriotyzm, szacunek, tradycja. Pozostając w kręgu nauk św. Jana Pawła II, na podsumowanie uroczystości, przytoczone zostały słowa naszego Patrona:

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania. Świadczą o tym tak liczne mogiły żołnierzy, którzy walczyli za Polskę na różnych frontach świata. Są one rozsiane na ziemi ojczystej oraz poza jej granicami. Wydaje mi się jednak, że jest to doświadczenie każdego kraju i każdego narodu w Europie i na świecie”

Z książki Jana Pawła II, Pamięć i tożsamość, 23 II 2005

Opracowanie – A. Lange

Skip to content