SP51 Lublin
2017-2018kl. 1-2-3kl. integracyjneOgólnopolski

Powietrze bez śmieci – zakonczenie projektu

Promocja proekologicznych postaw walki ze smogiem.

Nasza szkoła była jedną z 1000 szkół w Polsce, która wzięła udział w projekcie „Rodzice i dzieci, powietrze bez śmieci”. Była to Ogólnopolska Kampania Społeczna Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza z siedzibą w Warszawie.

W ramach tej kampanii zorganizowany był konkurs „Powietrze bez śmieci”, skierowany do uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Do udziału w konkursie włączyły się klasa 1J oraz klasa 3F. Koordynatorami projektu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej p. A Wiejak oraz M Szumska.

Projekt wprowadzał dzieci w tematykę edukacji ekologicznej dotyczącej powietrza, jego zanieczyszczeń i sposobów, w jaki można im zapobiegać. Głównym założeniem konkursu było opracowanie raportu z realizacji i uczestnictwa uczniów w zajęciach, przeprowadzonych przez wychowawców w oparciu o ANTYSMOGBOXY, czyli specjalne zestawy edukacyjne ,zawierające różne pomysły, scenariusze i karty pracy ( przekazane szkole przez organizatora). Uczniowie z klasy 3 F I 1J z zaangażowaniem uczestniczyli w pięciu zajęciach skupionych wokół następujących tematów:

1. POWIETRZE JEST WAŻNE. Czy wiesz, co to jest smog?
2. ZANIECZYSZCZONE POWIETRZE. Czy wiesz, jak tworzy się smog?
3. OCHRONA POWIETRZA. Czy wiesz, jak walczyć ze smogiem?
4. ZDROWIE JEST WAŻNE. Czy wiesz jak smog szkodzi zdrowiu?
5. JESTEŚ KIMŚ WAŻNYM. Czy wiesz, jak dbać o siebie, kiedy jest smog?

Na zajęciach uczniowie za pomocą ciekawych, aktywizujących metod zdobyli wiedzę na temat powietrza, jego niezbędności dla życia i jego ochrony. Dowiedzieli się, jak powstaje smog i co to jest niska emisja oraz w jaki sposób smog wpływa szkodliwie na nasze zdrowie. Ponadto zdobyli umiejętności dotyczące praktycznej walki ze smogiem, przeciwdziałania i zmniejszania ryzyka zachorowań na choroby związane z zanieczyszczonym powietrzem.

Dzieci pracowały za pomocą różnych form: indywidualnie, w grupach, oraz z całym zespołem a nawet w integracji obu klas. Uczestniczyły w wielu ciekawych eksperymentach, zabawach i warsztatach teatralno – plastycznych.

Obok realizacji scenariuszy zajęć trzecioklasiści i pierwszoklasiści podejmowali szereg innych działań mających na celu jeszcze szersze i ciekawsze podejście do problemów ochrony środowiska.

Między innymi:
♦ pokaz nakryć głowy z odpadów
♦ wykonie plakatów „Stop dla smogu”
♦ zorganizowanie marszu walki ze smogiem
♦ zainicjowanie pomysłu na konkurs techniczny „Coś z niczego ekologicznego”
♦ przygotowanie inscenizacji pt: „Teleekspress ekologiczny”
♦ przeprowadzenie międzyklasowego festiwalu piosenki ekologicznej
♦ udział w konkursach ekologicznych wiedzy oraz recytatorskich organizowanych w naszej szkole

 Agnieszka Dębiak

TABLICA ARTYKUŁÓW | Zgłoś poprawkę lub literówkę do artykułu | webmaster⚙sp51.lublin.eu

Skip to content