2018-2019Rada Rodziców

Budżet Uczniowski – Inicjatywa RR

Szanowni Państwo !
Wielu z Was dostrzega ogrom potrzeb, które należy zaspokoić w naszej szkole. Każdy chce, aby było lepiej, bardziej komfortowo, przyjaźniej. Rzecz w tym, że najczęściej artykułowanie tych ważnych potrzeb ma charakter marudzenia, narzekania i oczekiwania, że szkoła (czyli nauczyciele, dyrektor ) coś z tym zrobią. Takie myślenie sprawia, że nic się nie zmienia.

Dlatego wychodząc na przeciw Waszym oczekiwaniom proponujemy w tym roku abyście mieli realny wpływ na to w jaki sposób będą wydatkowane składki na Radę Rodziców.

Według nas konieczne jest kształtowanie wśród młodych ludzi postaw altruistycznych. Coraz trudniej jest jednak zachęcić młodzież do działania na rzecz dobra wspólnego. Wprawdzie w podstawach programowych jest uwzględnione budowanie takich postaw jednak problemem jest znalezienie praktycznych sposobów na to.
Proponujemy zatem w tym roku budowanie poczucia odpowiedzialności za wspólnotę szkolną realizując BUDŻET UCZNIOWSKI.

Czym on jest?
Przeniesieniem idei BUDŻETU OBYWATELSKIEGO na teren szkoły i zrealizowanie go na podobnych zasadach.

Sednem naszego pomysłu jest współdecydowanie przez każdego ucznia, rodzica i nauczyciela o tym na jakie cele będzie wydana część środków posiadanych przez Radę Rodziców. Współdecydowanie to ma charakter konkursu, w którym wybrane zostaną najlepsze projekty zgłoszone przez uczniów pracujących w kilkuosobowych zespołach nadzorowanych przez osobę dorosłą – opiekuna.
Projekty te muszą być przygotowane w sposób profesjonalny ( poprzez złożenie sformalizowanego wniosku według podanego wzoru ). Zgłoszone projekty zostaną wstępnie zweryfikowane przez powołaną do tego komisję w skład, której wejdą przedstawiciele uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji. Następnie zweryfikowane projekty będą musiały zyskać poparcie ( etap promocji ) wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Kolejnym etapem będzie głosowanie na najlepszy projekt duży oraz dwa małe.

Wszyscy będą mogli oddać jeden głos na wybrany przez siebie projekt.

BUDŻET UCZNIOWSKI to propozycja dla klas V – VIII. Jest to alternatywa dla zakupu książek na koniec roku szkolnego. Zawsze była to kość niezgody między rodzicami. Poza tym wydaje się, że BUDŻET UCZNIOWSKI może się stać dla młodych ludzi praktyczną lekcją wychowania obywatelskiego, a w przyszłości sprawić, że zaczną oni aktywnie tworzyć ” dorosłe ” projekty w ramach Budżetów Obywatelskich.
Szanowni Państwo to nasza propozycja lecz wszystko będzie zależało od tego czy rzeczywiście zechcecie się Państwo zaangażować i realnie współdecydować o Waszych pieniądzach. Oczywiście strona finansowa BUDŻETU UCZNIOWSKIEGO ma ogromne znaczenie także dla uczniów. Zapewne będą chcieli coś zrobić, mają świetne pomysły, zapał. Nie pozwólmy aby wszystko rozbiło się właśnie o fundusze. Dajmy naszym dzieciom szansę na wyzwolenie własnej kreatywności i przekucie marzeń o przyjaznej szkole w rzeczywistość.
Drodzy Rodzice projektem może być wszystko. Albo inaczej : myślenie projektowe może być z powodzeniem zastosowane, aby zrealizować skutecznie zarówno rozwijanie własnych pasji jak i wyzwań naukowych. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia naszych dzieci ( na nią z pewnością można liczyć) oraz finanse ( ta część pozostaje w Waszych rękach).
Zatem stwórzmy coś razem, a narzekanie zostawmy innym.

Regulamin konkursu przedstawimy w najbliższym czasie.
Osobą odpowiedzialną za realizację BUDŻETU UCZNIOWSKIEGO jest p. Monika Lewocka.
Wszelkie pytania prosimy kierować drogą mailową na adres RR.
radarodzicow@sp51.lublin.eu

Rada Rodziców