Spotkanie z ekspertem

Drużyna ubiegająca się o tytuł Złotej Szkoły NBP wraz z koordynatorem projektu p. Wojciechem Niećko odbyła spotkanie z ekspertem w dniu 26 kwietnia 2021r.

W dniu 26 kwietnia 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie z ekspertem – głównym specjalistą w Narodowym Banku Polskim – Oddział Okręgowy w Lublinie, Panem Markiem Momotem.

Tematem spotkania była lekcja w formie wykładu pt. Bezpieczeństwo transakcji w cyberprzestrzeni. Większość uczniów biorących udział w spotkaniu korzysta z bankowości elektronicznej.

Ważnym zagadnieniem poruszanym podczas spotkania była kwestia zalet posiadania konta bankowego/kart płatniczych, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Uczniowie poznali sposoby ochrony swoich danych osobowych.

Ekspert opowiedział, na czym polega skimming, czyli przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu karty płatniczej bez wiedzy jej posiadacza w celu wytworzenia kopii i wykonywania nieuprawnionych płatności za towary i usługi lub wypłat z bankomatów. Na prezentowanym przez siebie filmie pokazał przykładowe przestępstwo skimmingowe i udzielił rad, jak ustrzec się przed tego rodzaju przestępstwem. Podczas spotkania została również omówiona kolejna metoda oszustwa – phishing, która polega na tym, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) lub nakłonienia ofiary do określonych działań.

Podsumowaniem wykładu były konkretne wskazówki dla uczestników:

Pamiętaj! Bank nigdy nie prosi o podanie pełnego hasła.
Sprawdzaj, czy wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym jest zgodna z wykonywaną przez ciebie operacją.
Nie ufaj nadawcy wiadomości e-mail i SMS-ów.
Nie używaj do logowania adresu lub linku.
Nie instaluj na komputerze i na urządzeniu mobilnym oprogramowania ze źródeł, do których nie masz zaufania.
Przed zalogowaniem sprawdzaj, czy adres strony jest poprawny. Sprawdź również aktualność i wystawcę certyfikatu.
Informuj niezwłocznie bank o wszelkich podejrzanych sytuacjach!

Uczestnicy wykładu poznali zagrożenia, które czyhają na nich w związku korzystaniem z bankowości internetowej.

Zaprezentowane przykłady pomogły im lepiej zrozumieć techniki wykorzystywane przez przestępców. W przyszłości uda się uniknąć nadużyć, jeśli udzielone przez eksperta rady będą wykorzystane w praktyce.

Codzienna praktyka eksperta wzbudziła wśród uczniów zainteresowanie tematem wykładu, nie była to tylko „książkowa teoria”.

Opracowanie: p. W. Niećko

Wojciech Niećko