Debata szkolna

W dniu 28.04.2021r. odbyła się szkolna debata pt. “Polacy oszczędzają w czasie pandemii koronawirusa”.

Osoby biorące udział w programie “Złote Szkoły NBP” wraz z koordynatorem projektu p. Wojciechem Niećko zaprosili uczniów innych klas na debatę oksfordzką pt. “Polacy oszczędzają w czasie pandemii koronawirusa”.

Debata oksfordzka to rodzaj debaty, która ma dokładnie ustalony przebieg. Zadaniem debaty była dyskusja nad postawioną tezą. Debatowali zwolennicy tezy oraz jej przeciwnicy. O tym, po której stronie mieli się opowiedzieć dowiedzieli się tuż przed rozpoczęciem debaty. Uczniowie wypowiadali się na zmianę.

Debacie przewodniczył Marszałek, który prowadził dyskusję i czuwał nad przestrzeganiem zasad. Na samym początku zostały ustalone zasady, w jakich odbywać ma się to wydarzenie.

Następnie Sekretarz oddał głos osobom, które przedstawiły swoje argumenty za tym, że Polacy oszczędzają w czasie pandemii koronawirusa oraz opozycji.
Zwolennicy (Wojciech Szmit, Jan Sułek, Wiktoria Dudzińska) i przeciwnicy tej tezy (Bolesław Główczyk i Jakub Goś) wypowiadali się na zmianę. Obie strony chciały udowodnić swoją rację i przekonać swoimi argumentami publiczność.

Zaproszeni uczniowie przed rozpoczęciem właściwej części debaty opowiedzieli się w 42% za tym, że nie wiedzą, czy Polacy oszczędzają pieniądze w czasie pandemii. 34% osób uważało, że Polacy nie oszczędzają, a 24% osób uważało, że tak.

Publiczność po zakończeniu debaty opowiedziała się już tylko w 15% za tym, że nie wiedzą, czy Polacy oszczędzają pieniądze w czasie pandemii, 48% osób zagłosowało, że Polacy nie oszczędzają, a 24% osób uważało, że tak.

Marszałek przekazał informację, że debatę wygrali przeciwnicy tezy, uzyskali oni 45%, na zwolenników głosowało 33%. Osób, które nie potrafiły wskazać faworyta debaty było 22%.

W czasie debaty publiczność mogła zabierać głos, zadawała pytania i każdy mógł przedstawić swoje stanowisko.

Po debacie zaproszeni goście wysłuchali cennych informacji od uczestników projektów, którzy w czasie trwania projektu przyswoili wiedzę na temat oszczędzania, pułapek, które na nas czyhają w sklepach, nie tylko internetowych, ale także stacjonarnych. Zostały poruszone kwestie oszczędzania, dlaczego warto oszczędzać i w jaki sposób dysponować swoimi pieniędzmi w mądry i rozważny sposób. Uczniowie przedstawili różne formy lokowania kapitału oraz przedstawili informacje od jakich czynników zależy wysokość zysku. Podzielili się swoją wiedzą na temat m. in. Kont bankowych, Lokat, Giełdy Papierów Wartościowych, Akcji, Ryzyka kursowego, ale także kredytów (RRSO).

Cały przebieg debaty będzie można przeczytać w wydaniu specjalnym gazetki szkolnej dzwonek, która ukaże się 30.04.2021r. na stronie szkoły.

Serdecznie dziękujemy za bardzo liczne przybycie.

Opracowanie: p. W. Niećko

Wojciech Niećko