Spotkanie z ekspertem – film

Drużyna ubiegająca się o tytuł “Złotej Szkoły NBP” wraz z koordynatorem projektu odbyła spotkanie z ekspertem.

W związku z obchodami Światowego Dnia Konsumentów drużyna wraz ze szkolnym koordynatorem projektu “Złote Szkoły NBP” p. Wojciechem Niećko udała się do Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Konsumentów w Lublinie.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu:
Wywiad z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów z p. Lidią Baran – Ćwirtą – YouTube

Pani Pani Lidia Baran – Ćwirta szczegółowo udzieliła odpowiedzi na przygotowane przez uczniów pytania:

1. Czym zajmuje się miejski rzecznik praw konsumenta?
2. Z jakimi sprawami ma Pani najczęściej do czynienia?
3. Z jakimi nadużyciami ma Pani do czynienia w czasie epidemii koronawirusa?
4. Wiadomo, że wszyscy ulegamy magii promocji. Czy ma Pani jakieś rady dotyczące korzystania z nich?
5. Co sądzi Pani o wydarzeniach takich jak czarny piątek?
6. Jeśli towar nie spełnia naszych oczekiwań, co możemy zrobić?
7. Gwarancja a okres reklamacyjny, czy te pojęcia są tożsame?
8. Czy prawa konsumenta chronią nas również podczas zakupów na przykład Aliexpress i innych zagranicznych serwisach internetowych?
9. Jakie są najczęstsze pułapki czyhające na kupujących online?
10. Czy zdarzyło się Pani zajmować skargami na mikropłatności lub nieprzemyślanymi transakcjami w grach mobilnych?
11. W jaki sposób rozpoznać w Internecie nieuczciwego sprzedawcę?
12. Czy osoby wprowadzające w błąd konsumentów, wyłudzające pieniądze, ponoszą odpowiedzialność karną
13. Czy Polacy znają swoje konsumenckie prawa?
14. Czy w Lublinie organizowane są działania informacyjne dla mieszkańców w celu poszerzenia wiedzy na temat praw konsumenckich?

Opracowanie: Wojciech Niećko

Wojciech Niećko