2021-2022kl. 1-2-3

„Poznaj Polskę” – w Krainie Rumianku

9 listopada uczniowie klas 2a, 3a i 3g wzięli udział w wycieczce zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem wycieczki był spacer po starówce Lublina oraz zwiedzanie kościoła i klasztoru Dominikanów.
Następnie wyruszyliśmy do Hołowna gdzie znajduje się wioska tematyczna „Kraina Rumianku”.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach “Od ziarenka do chleba” poznając tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania. Brały udział w młóceniu cepem i mieleniu zboża w ręcznych żarnach.  Przygotowywały ciasto i  wypiekały rogaliki w piecu chlebowym.

Poznały także unikatową, występująca w polskiej tradycji ludowej, technikę malowania na szkle farbami temperowymi. Wykonały piękny obrazek inspirując się tradycyjnymi wzorami oraz wykorzystując własne pomysły.

Uczestnicy warsztatów twórczo spędzili czas, czerpiąc radość z poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu Polesia.

Opracowanie: Agnieszka Dębiak, Barbara Kwiatek

Agnieszka Dębiak