Tydzień Świadomości Autyzmu

W nawiązaniu do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego 2 kwietnia, w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Świadomości Autyzmu. Celem podejmowanych działań było zwiększenie wśród uczniów wiedzy na temat autyzmu, budowanie wrażliwości społeczności szkolnej, wzmocnienie postawy szacunku i zrozumienia dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

W ramach obchodów Tygodnia Autyzmu uczniowie angażowali się w różnorodne aktywności przybliżające im sytuację osób z autyzmem. Odbyły się ciekawe zajęcia i warsztaty: „Autyzm – Wiem, rozumiem, akceptuję”, „Maria to ja”, „Mam tak samo – tylko bardziej”. Zorganizowany został konkurs plastyczny „Autyzm – Każdy inny, lecz wszyscy ważni”. W wielu klasach odbyły się godziny wychowawcze poświęcone problematyce tej niepełnosprawności. Uczniowie wszystkich klas zostali zaproszeni do akcji „Łańcuch serc”, „Niebieski dzień”, „Cicha przerwa”. Przygotowana została gazetka „Ludzie wielcy, znani, utalentowani z niepełnosprawnościami” oraz plakaty informacyjne na temat funkcjonowania osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

Inicjatywy i dyskusje podejmowane z okazji Tygodnia Świadomości Autyzmu poszerzają nasze horyzonty, wspierają dobre relacje, zwiększają wrażliwość na potrzeby innych. Planujemy w kolejnych latach kontynuować te działania.

Zespół specjalistów

Marcin Stec